Szanowni Państwo,
informujemy, że z dniem 31 lipca 2023 r. zakończyliśmy pierwszy etap przyjmowania zgłoszeń do programu pilotażowego KOS-BAR.
Mimo zakończenia rekrutacji nadal udzielamy profesjonalnego wsparcia wszystkim osobom, chcącym rozpocząć leczenie otyłości. Zapewniamy kompleksową, specjalistyczną opiekę bariatryczną w ramach działalności Poradni i Oddziału Chirurgii Ogólnej naszego Szpitala.
Aby podjąć leczenie wymagane jest skierowanie do Poradni Chirurgii Ogólnej z rozpoznaniem E66.0, które należy zarejestrować w Rejestracji Przychodni Specjalistycznej (tel. 22 58-41-227) lub przez e-rejestrację w celu uzyskania terminu wizyty u chirurga bariatry. Po pomyślnej wstępnej kwalifikacji do zabiegu przez chirurga bariatrę, pacjent zostanie objęty opieką Koordynatora, który zapewni mu wsparcie w procesie leczenia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
NA CZYM POLEGAŁ PROGRAM PILOTAŻOWY KOS-BAR?
Pilotażowy program kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią KOS-BAR został zainicjowany 2 stycznia 2022 r. Nasz Szpital jest jednym z 19 jego realizatorów na terenie kraju i jednym z 3 w Warszawie. Zespół specjalistów naszego Szpitala sprawuje ciągłą opiekę i realizuje plan leczenia w grupie pacjentów zakwalifikowanych do pierwszego etapu programu. KOS-BAR jest formą pilotażu nowego modelu opieki specjalistycznej nad chorymi z otyłością w kontekście efektywności organizacyjnej takiego leczenia. Jest on wyłączony ze szpitalnego kontraktu ogólnochirurgicznego.
Program kierowany był do osób powyżej 18. roku życia, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m2 oraz osób z BMI 35-40 kg/m2, u których chirurgicznie uzyskana redukcja masy ciała może przynieść poprawę stanu zdrowia. Do programu mogli przystąpić pacjenci, u których zastosowane leczenie zachowawcze było nieskuteczne, bądź nietrwałe.
Przystąpienie do programu było możliwe po zarejestrowaniu skierowania do Poradni Chirurgii Ogólnej z rozpoznaniem E66-0, wystawionego przez lekarza POZ lub innego specjalistę. Pacjent w ciągu 30 dni miał wyznaczoną pierwszą wizytę u chirurga bariatry, podczas której lekarz decydował o zakwalifikowaniu pacjenta do programu KOS-BAR.
Po przeprowadzonej kwalifikacji pacjent podlega przedoperacyjnej opiece przez okres 3-6 miesięcy. Pierwszy etap to badania diagnostyczne. Następnie opiekę nad pacjentem przejmuje wielospecjalistyczny zespół lekarzy - chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii, anestezjologii, rehabilitacji, a także psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta i inni specjaliści, w zależności od wskazań medycznych. Po okresie przygotowawczym następuje leczenie zabiegowe, czyli operacja bariatryczna.
Końcowy okres leczenia to 12-miesięczny monitoring jego efektów. W tym czasie, w zależności od potrzeb, pacjent ma zapewniony dostęp do konsultacji specjalistycznych, diagnostyki, opieki psychologa i dietetyka oraz rehabilitacji pooperacyjnej, a także edukacji zdrowotnej i uczestnictwa w grupie wsparcia.
Przypominamy, że powyższy schemat dotyczy pacjentów programu pilotażowego KOS-BAR
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z OPERACJI BARIATRYCZNEJ
Operacja bariatryczna przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla pacjentów z otyłością olbrzymią - chorych z cukrzycą, zaburzeniami metabolicznymi, nadciśnieniem tętniczym, a nawet nowotworami. Badania wykazują między innymi zmniejszoną zapadalność na choroby nowotworowe w grupie osób operowanych.
Otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób i zwiększa częstość ich powikłań. Jest obecnie jedną z największych współczesnych epidemii chorób niezakaźnych i ogromnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Jednocześnie jest chorobą poddającą się leczeniu. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna nie zawsze wykazuje odpowiednią skuteczność, dlatego też rośnie zapotrzebowanie na leczenie bariatryczne. Metoda ta przynosi trwałe i widoczne efekty w krótkim czasie, a pacjenci, po przejściu laparoskopowej, małoinwazyjnej operacji bariatrycznej, szybko wracają do normalnego funkcjonowania, co w znaczący sposób poprawia ich stan zdrowia i jakość życia.