Strona Facebook
Strona Linkedin

Program pilotażowy KOS-BAR

kos bar

 

Tel. kontaktowe:

Koordynator Programu KOS-BAR:  Teresa Kosicka  -  502 032 973, (22) 581 41 499
Przychodnia Specjalistyczna – Rejestracja:  (22) 584 12 27 w godz. 7.30 – 14.00

Pilotażowy program kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią - KOS-BAR

Z dniem 2 stycznia br. rozpoczęliśmy realizację pilotażowego programu kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią, kwalifikującymi się do leczenia chirurgicznego (bariatrycznego). Jesteśmy jednym z 19 realizatorów tego programu na terenie kraju i jednym z 3 w Warszawie.

Program KOS-BAR kierowany do osób powyżej 18 roku życia, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m2 oraz osób z BMI 35-40 kg/m2, u których chirurgicznie uzyskana redukcja masy ciała może przynieść poprawę stanu zdrowia. Do programu mogą być włączeni pacjenci, jeśli zastosowane leczenie zachowawcze było nieskuteczne, bądź nietrwałe. Jest to jednocześnie test nowego modelu opieki specjalistycznej nad tą grupą chorych - efektywności organizacyjnej takiego leczenia. Program KOS-BAR jest wyłączony ze szpitalnego kontraktu ogólnochirurgicznego.

Aby przystąpić do programu należy zarejestrować skierowanie do Poradni Chirurgii Ogólnej z rozpoznaniem E66-0 (skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego np. w POZ lub inny specjalista). W ciągu 30 dni zostanie wyznaczona pierwsza wizyta u chirurga bariatry, który zdecyduje o zakwalifikowaniu pacjenta do programu KOS-BAR. Po przeprowadzonej kwalifikacji pacjent objęty jest przedoperacyjną opieką przez okres 3-6 miesięcy. Pierwszy etap to badania diagnostyczne. Następnie opiekę nad pacjentem przejmie wielospecjalistyczny zespół lekarzy - chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii, anestezjologii, rehabilitacji, a także psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta i inni, w zależności od wskazań  medycznych. Po okresie przygotowawczym następuje leczenie zabiegowe - operacja bariatryczna.

Statystyki realizacji programu KOS-BAR wskazują, że od dn. 2 stycznia 2022 r. do dn. 31 stycznia 2023 r. do programu zakwalifikowało się 380 osób, a na pierwszą wizytę konsultacyjną w I kwartale br. zapisanych jest 106 osób. Operacje bariatryczne wykonano u 108 pacjentów. Do końca lutego br. zoperowane będą kolejne 42 osoby, a następnych 44 pacjentów oczekuje na wyznaczenie terminu operacji.

Operacja bariatryczna przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla pacjentów z otyłością olbrzymią - chorych z cukrzycą, zaburzeniami metabolicznymi, nadciśnieniem tętniczym, a nawet nowotworami. Badania porównawcze wykazały, że w grupie osób operowanych wskaźniki zachorowalności na choroby nowotworowe są bardziej korzystne. Krótko mówiąc otyłość jest chorobą, która prowadzi do wielu chorób i ich powikłań, a chirurgiczne jej leczenie pozwala skutecznie pomóc pacjentowi. BMI powyżej 40 skraca życie aż o 10 lat.

Końcowy okres leczenia to 12-miesięczny monitoring jego efektów. W tym czasie, w zależności od potrzeb, pacjent ma zapewniony dostęp do konsultacji specjalistycznych, diagnostyki, opieki psychologa i dietetyka oraz rehabilitacji pooperacyjnej, a także edukacji zdrowotnej i uczestniczenia w grupie wsparcia.

Otyłość powinna być postrzegana jak każda inna choroba podlegająca leczeniu. Jest obecnie jedną z największych współczesnych epidemii chorób niezakaźnych i istotnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna nad osobami z otyłością olbrzymią nie zawsze wykazuje odpowiednią skuteczność. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na leczenie bariatryczne. Metoda ta przynosi trwałe i widoczne efekty w krótkim czasie, a pacjenci, po przejściu laparoskopowej, małoinwazyjnej operacji bariatrycznej, szybko wracają do normalnego funkcjonowania.

  • hospital logo header min
    Adres:
    ul. Czerniakowska 231
    00-416 Warszawa
    NIP: 526-000-68-58, REGON: 000290883
    KRS: 0000007616
    Centrala Telefoniczna Szpitala:
    telefon:(22) 58-41-400
    telefon:(22) 58-41-112
    telefon:(22) 628-30-11

    Sekretariat Dyrektora Szpitala:
    telefon:(22) 58-41-250
    faks:(22) 621-62-88
    e-mail:szpital@szpital-orlowskiego.pl

  • BiP
    Strona Facebook Strona Linkedin