WARSZTATY Z ZAKRESU CHIRURGII BARIATRYCZNEJ W MALMÖ Z UDZIAŁEM NASZEGO ZESPOŁU

W dniach 13-14 sierpnia w największym w Europie Północnej centrum eksperckim chirurgii bariatrycznej „GB Obesitas Skåne” w Malmö, odbyły się warsztaty z zakresu chirurgii bariatrycznej. „GB Obesitas Skåne” to wiodący ośrodek szkoleniowy w Skandynawii, posiadający doświadczenie
z przeprowadzonych od początku istnienia ponad 20 000 procedur bariatrycznych. Rocznie wykonywanych jest w nim ponad 1 500 tego typu operacji.

Celem warsztatów było podzielenie się z uczestnikami praktyczną wiedzą w zakresie zarządzania realizacją procedur bariatrycznych. Doświadczenia szwedzkiego ośrodka dowodzą, że wprowadzenie programu szybkiej ścieżki bariatrycznej przyspiesza rekonwalescencję, usprawnia przepływ pacjentów oraz pozwala zoptymalizować proces zarządzania zasobami szpitalnymi. O tym jak wdrożyć szybką ścieżkę w opiece nad pacjentami borykającymi się z problemem otyłości, jak zwiększyć liczbę wykonywanych procedur oraz jak najlepiej radzić sobie z powikłaniami pooperacyjnymi na przykładzie studiów przypadków opowiedział zespół szkolący, którym kieruje dr Hjörtur Gislason. Dr Gislason jest chirurgiem ogólnym, specjalizację uzyskał w 1991 roku, od tamtej pory zdobywał doświadczenie w wiodących klinikach, m.in. w Islandii, Danii, Norwegii, zaś obecnie w Szwecji. Ponad 10 lat temu stał się pionierem wdrożenia szybkiej ścieżki bariatrycznej, którą we współpracy ze swoim zespołem nieustannie modyfikuje i ulepsza w oparciu o bieżącą ewaluację.

Zespół wyjazdowy z Polski stanowili reprezentanci trzech ośrodków: Specjalistycznego Centrum Medycznego im. Św. Jana Pawła II w Polanicy Zdroju, Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej
w Warszawie oraz naszego Szpitala – SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP. Nasz Zespół chirurgów reprezentowany był przez: lek. Emilię Kudlicką, lek. Joannę Parkitną i dr n. med. Pawła Jaworskiego.

W naszym Szpitalu, w zakresie działalności Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej
i Bariatrycznej realizujemy chirurgiczne leczenie otyłości, również w ramach programu KOS-BAR. Jesteśmy przekonani, że wiedza i doświadczenia nabyte podczas szkolenia, poprzez implementację sprawdzonych i skutecznych rozwiązań, przyczynią się do dalszego doskonalenia opieki świadczonej pacjentom.

Dziękujemy naszemu Zespołowi za ciągłe dążenie do klinicznej doskonałości!

szkolenie w szwecji