WSPOMNIENIE PROFESORA WITOLDA ORŁOWSKIEGO

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Profesora Witolda E. Orłowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich internistów, założyciela największej w Polsce szkoły internistycznej, pioniera polskiej fizjologii i biochemii klinicznej. Pan Profesor jest wspominany jako osoba o niespotykanej pracowitości, wielkim talencie, obszernej wiedzy, obdarzony zdolnością do jednoczenia ludzi i umiejętnego kierowania zespołem.

Profesor Orłowski był w latach 1957-1960 ordynatorem oddziału chorób wewnętrznych naszego Szpitala. W 1967 roku, rok po śmierci, został jego Patronem. Patronat tak wybitnej i wyjątkowej postaci jest dla naszego Szpitala nie tylko powodem do dumy, ale również inspiracją do dalszego dążenia do doskonałości w opiece nad pacjentami i rozwijaniu wiedzy medycznej. Staramy się kontynuować tradycję wysokiej jakości opieki medycznej i innowacji, które były tak bliskie sercu Profesora Orłowskiego. W dziedzinie chorób wewnętrznych, misja Pana Profesora kontynuowana jest w Szpitalu w ramach Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, prowadzącego działalność kliniczną i naukową, którego interdyscyplinarny zespół specjalistów przyczynia się do dalszego rozwoju polskiej interny.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, poświęconym pamięci Prof. W. Orłowskiego, autorstwa  prof. Eugeniusza J. Kucharza z Katedry Chorób Wewnętrznych, Reumatologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Artykuł ukazał się na łamach czasopisma Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej (Polish Archives of Internal Medicine), którego Prof. Orłowski był w latach 1928-1948 redaktorem naczelnym.

Pełna treść artykułu: PDF

memorial