Idź do Menu główne Idź do głównej zawartości
Strona Facebook
Strona Instagram
Strona Linkedin
Odwróć kolory

WYKONUJEMY OPERACJE ROBOTYCZNE NOWOTWORÓW JELITA GRUBEGO

grafika robot jelito

Nowotwory złośliwe stanowią w Polsce poważny i stale narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. To drugi, po chorobach układu krążenia, najważniejszy problem zdrowotny, z którym boryka się polskie społeczeństwo. Ważne miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje nowotwór jelita grubego, występujący w obrębie okrężnicy, zagięcia esiczo-odbytniczego i odbytnicy. Każdego roku obserwuje się wzrost zachorowalności, która obecnie wynosi około 23 000 nowych przypadków rocznie.

Rak jelita grubego rozwija się długo, podstępnie, czasami nawet przez kilka lat, nie dając niejednokrotnie żadnych charakterystycznych objawów. Są one uzależnione od stopnia zaawansowania choroby i umiejscowienia. Do tych występujących we wczesnym stadium należą najczęściej krwawienie z odbytnicy, obecność krwi w stolcu po defekacji, uporczywe biegunki, zmiana kształtu i rozmiaru stolca, ból i skurcze brzucha, anemia (wynikająca z powolnego, często ukrytego, ale stałego krwawienia z guza do światła jelita grubego). Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia. Metoda zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie ustalenia rozpoznania, jednak podstawą leczenia jest zabieg operacyjny.

Od 1 sierpnia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne raka jelita grubego z wykorzystaniem robota. To ogromna zmiana, długo oczekiwana przez lekarzy i pacjentów, dająca szansę na uzyskanie lepszych wyników onkologicznych, mniejszą inwazyjność metody operacyjnej i dobrą jakość życia po zabiegu.

W naszym Szpitalu pacjenci są poddawani REFUNDOWANYM ZABIEGOM w asyście jednego z najnowocześniejszych systemów robotowych da Vinci. To krok milowy w chirurgii małoinwazyjnej. Dołączamy do elitarnego grona warszawskich i ogólnopolskich placówek realizujących refundowaną chirurgię kolorektalną przy asyście robota w obrębie jelita grubego. Komercyjny koszt operacji to wydatek ponad 30 tysięcy złotych, zatem to ważny krok w poprawie dostępności do najnowocześniejszych technologii.

Zaawansowana technologia robotowa pozwala na niespotykaną dotychczas precyzję operowania dzięki wykorzystaniu instrumentów przegubowych i skalowania ruchu, co ma ogromne znaczenie w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego, szczególnie podczas wykonywania ruchów w wąskich przestrzeniach miednicy, a także podczas zabiegów wykonywanych u pacjentów borykających się z problemem otyłości. Specjalista wykonujący zabieg z zastosowaniem robota da Vinci – w odróżnieniu od tradycyjnych technik – steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli. Poprzez system wizyjny umożliwia ona wyświetlenie operatorowi trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu w jakości cyfrowej, co zwiększa precyzję operacji i eliminuje efekt drżenia dłoni chirurga. Technologie wykorzystane w systemie da Vinci umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji cięcia, która przekracza możliwości ludzkich rąk. Podczas zabiegu możliwe jest przeskalowanie swobodnych ruchów operatora na małe i precyzyjne ruchy narzędzi, które mają niedostępny dla ludzkiej dłoni zakres ruchomości na poziomie 560 stopni. Robot składa się z czterech ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion urządzenia imitują anatomiczne ruchy nadgarstka operatora. Zabieg polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi (wyposażonych w możliwość koagulacji, co minimalizuje ryzyko krwawienia śródoperacyjnego) oraz kamery wizyjnej, a następnie na usunięciu zajętych chorobą tkanek. W większości zabiegów chirurg operuje wykonując 5 drobnych nacięć w powłokach brzusznych pacjenta, których średnica nie przekracza 1-2 cm.

Najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania robota w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego to:

 • wysoka precyzja zabiegu,
 • mniejszy uraz operacyjny,
 • minimalizacja ryzyka powikłań i dużej utraty krwi,
 • skrócenie czasu hospitalizacji,
 • skrócenie czasu rekonwalescencji i powrotu pacjentów do aktywności życiowej i zawodowej.

Do operacji w asyście robota finansowanych w ramach NFZ kwalifikują się pacjenci spełniający następujące kryteria:

 • mają zdiagnozowany: nowotwór złośliwy jelita grubego (C18) lub nowotwór złośliwy zagięcia esiczo-odbytniczego (C19) lub nowotwór złośliwy odbytnicy (C20) w stopniu zaawansowania I-IV wg UICC, AJCC,
 • brak przerzutów odległych (poza jamą brzuszną), przy czym przeciwwskazania nie stanowi potwierdzony w badaniu rezonansem magnetycznym pojedynczy przerzut do wątroby,
 • uzyskają pozytywną kwalifikację konsylium.

Szczególna przydatność i wysoka skuteczność robota chirurgicznego da Vinci została potwierdzona podczas realizowanych już w naszym Szpitalu zabiegów urologicznych. Wszystkie operacje w asyście robota wykonują w naszej placówce doskonale przeszkoleni specjaliści, posiadający wszystkie wymagane kwalifikacje. Operacje robotyczne jelita grubego wykonuje kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego, prof. CMKP dr hab. n. med. Jacek Sobocki, uznany autorytet w dziedzinie chirurgii ogólnej i gastroenterologii.

Pacjentów spełniających kryteria kwalifikacji lub chcących skonsultować możliwość zastosowania w leczeniu operacyjnym systemu robotowego zachęcamy do kontaktu z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego pod nr tel. 571 604 572 (w dni robocze w godz. 8.00-15.00).

Zapraszamy do kontaktu już dziś! Podjęcie odpowiedniego leczenia daje szanse powrotu do zdrowia a zastosowanie chirurgii małoinwazyjnej z użyciem systemu robotowego zmniejsza ryzyko powikłań i umożliwia szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Jednocześnie przypominamy o kluczowej roli profilaktyki raka jelita grubego, obejmującej dbałość o zdrowy styl życia – prawidłową dietę i aktywność fizyczną, a także bieżące kontrolowanie stanu zdrowia poprzez regularne wykonywanie badań przesiewowych, takich jak badanie stolca na obecność krwi utajonej i kolonoskopii, będącej najskuteczniejszym i najszybszym sposobem diagnozy. Wczesne rozpoznanie choroby daje szanse na całkowite wyzdrowienie. Zapraszamy na badania w pracowni endoskopii w naszym szpitalu. Na badanie kolonoskopowe można zarejestrować się dzwoniąc pod nr tel. 22 58 41 241.

 

 

 • hospital logo header min
  Adres:
  ul. Czerniakowska 231
  00-416 Warszawa
  NIP: 526-000-68-58, REGON: 000290883
  KRS: 0000007616
  Centrala Telefoniczna Szpitala:
  telefon: 22 58 41 400
  telefon: 22 58 41 112
  telefon: 22 62 83 011

  Sekretariat Dyrektora Szpitala:
  telefon: 22 58 41 250
  faks: 22 62 16 288
  e-mail:szpital@szpital-orlowskiego.pl

 • BiP
  Strona Facebook Strona Instagram Strona Linkedin