Wyznaczamy kierunki rozwoju polskiej medycyny – robotyczna organooszczędzająca resekcja guza nerki wykorzystująca innowacyjny system operacyjny da Vinci

W dniu dzisiejszym w Oddziale Klinicznym Urologii naszego Szpitala, zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Jakuba Dobrucha wykonał niezwykle skomplikowaną operację usunięcia guza nerki z zaoszczędzeniem narządu (NSS – nephron-sparing surgery) w asyście robota da Vinci. Zabieg trwał 1,5 godziny i został przeprowadzony u 54-letniego pacjenta ze zdiagnozowanym guzem nerki o bardzo wysokim stopniu skomplikowania. Dla operatora to ogromne wyzwanie.

W Polsce każdego roku diagnozuje się ok. 5 tys. nowych przypadków raka nerki. Przez wiele lat standardem ich leczenia była radykalna nefrektomia, czyli całkowite usunięcie nerki. Obecnie rozwój technologii robotycznej daje możliwość przeprowadzenia operacji o dużo większej precyzji i minimalnej inwazyjności – tzw. operacji nerkooszczędzających (NSS). Dzięki zastosowaniu robota możliwe jest bowiem dokładne usunięcie guza, przy minimalnym ryzyku uszkodzenia zdrowej tkanki nerki. Wyniki badań naukowych wskazują na wysoką skuteczność tej metody i bardzo niski odsetek nawrotów choroby.

Podczas zabiegu bardzo istotną rolę odgrywa przestrzeganie zasad dotyczących czasu niedokrwienia nerki, które gdy trwa zbyt długo może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu. Operacja w asyście robota, w przeciwieństwie to standardowych metod nie stawia technicznych granic. Dzięki temu dzisiejszy zabieg przebiegł w całkowitym utrzymaniu przepływu krwi przez nerkę – to pionierska technika, niezwykła precyzja i ogromne dokonanie naszego zespołu.

Kluczowa jest również redukcja powikłań w postaci zaburzeń funkcjonowania nerek i powikłań sercowo-naczyniowych. Pacjent po robotycznej resekcji guza zyskuje ogromną szansę na szybki powrót do normalnego funkcjonowania i pełnienia dotychczasowych ról.

Składamy ogromne gratulacje Zespołowi Operacyjnemu! Jesteśmy dumni, że dysponując kadrą najwyższej klasy specjalistów i najnowocześniejszą technologią kreujemy kształt polskiej chirurgii robotowej.

Operacja była transmitowana w czasie rzeczywistym podczas sesji Live Surgery 53. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego – to dla nas ogromny zaszczyt dzielenia się wiedzą i wybitnymi umiejętnościami profesjonalistów naszego Szpitala.

robotyczna organooszczędzająca resekcja guza nerki