Oddział Kliniczny Neonatologii w SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP przechodzi do historii. W dniu 31 maja 2023 roku zamkniemy za sobą drzwi Szpitala przy ulicy Czerniakowskiej 231. Zostawiamy za sobą wiele lat ciężkiej i odpowiedzialnej, ale też twórczej i obfitującej w wiele radosnych zdarzeń pracy.
W tym wieloprofilowym Szpitalu rodziły kobiety z prawidłowo przebiegającą ciążą, ale przede wszystkim z ciążą powikłaną. To w szczególności dla nich pracował zespół położniczy i neonatologiczny. Niepowtarzalność w skali regionu opieki położniczo-neonatologicznej naszego Szpitala polegała na ulokowaniu jej w szpitalu wieloprofilowym, z dostępnością ciężarnej i rodzącej do specjalisty neurologa, epileptologa, okulisty, chirurga, urologa, kardiologa i internisty w jednym miejscu. Kompleksowości opieki nad chorą ciężarną/rodzącą dopełniał oddział intensywnej terapii, w którym skutecznie leczono stany bezpośredniego zagrożenia życia u tych kobiet.
W zespole neonatologicznym sprawowaliśmy opiekę nad noworodkami każdej kategorii ryzyka, od początku w wystandaryzowanym systemie pracy nenatologicznej, współpracując z gronem super-konsultantów i z innymi szpitalami gotowymi przejąć opiekę nad noworodkami wymagającymi wyższej diagnostyki i terapii.
Jednocześnie prowadziliśmy żywą aktywność naukową, m. in. wdrożyliśmy nowatorski projekt wyłącznego karmienia naturalnego, co było możliwe dzięki założonemu w 2012 roku przy Klinice Neonatologii pierwszemu w Polsce bankowi mleka kobiecego. Realizowaliśmy wspólnie z wieloma ośrodkami w Europie pilotażowe badania automatycznej kontroli tlenu u noworodków z niewydolnością oddychania. Obecnie jest to rekomendowana metoda podaży tlenu noworodkom urodzonym przedwcześnie. Jednocześnie realizowaliśmy dużą aktywność dydaktyczną i popularyzującą wiedzę w formie licznych kursów dla lekarzy, ponadto webinarów, konferencji oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Z pracy czerpalismy wiele satysfakcji, inspiracji i radości, chociaż niejednokrotnie była wyczerpująca. Jednak zdrowie dziecka i radość rodziców zawsze dawały nam siłę i motywację do działania. Wyrazem wdzięczności rodziców dla mojego Zespołu jest wiele serdecznych słów podziękowań i ogromna ilość kolaży z historiami naszych absolwentów, wypełniających wszystkie ściany naszej Kliniki. Te słowa, obrazy i teksty zostaną z nami na zawsze niezależnie od tego, dokąd rzucą nas wichry losu.
Mojemu Zespołowi, z którym udało się dokonać tych wszystkich wielkich rzeczy, składam ogromne wyrazy podziękowania, wdzięczności i szacunku.
Bądźcie, jacy jesteście, nie dajcie się pokonać słabościom i przenigdy nie zatraćcie wielkiego etosu pracy, który prezentujecie.
Maria Wilińska