Szpital nasz z powodzeniem realizuje pilotażowy program kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią, kwalifikującymi się do leczenia chirurgicznego (bariatrycznego). Jesteśmy jednym z 3 szpitali realizujących ten program w Warszawie.
Rosnąca świadomość zdrowotna w społeczeństwie powoduje, że otyłość jest obecnie postrzegana tak, jak każda inna choroba podlegająca leczeniu. Leczenie ambulatoryjne otyłości olbrzymiej, nie zawsze jest skuteczne, dlatego wzrasta zapotrzebowanie na leczenie bariatryczne (operacyjne). Przynosi ono trwałe i widoczne efekty w krótkim czasie, a pacjenci szybko wracają do normalnego funkcjonowania.
Leczenie bariatryczne w naszym Szpitalu cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów, nie tylko z Warszawy, ale z całej Polski. Statystyki realizacji programu KOS-BAR wskazują, że od dn. 2 stycznia 2022 r. do dn. 31 stycznia br. do programu zakwalifikowało się 380 osób, a na pierwszą wizytę konsultacyjną w I kwartale br. zapisanych jest 106 osób. Operacje bariatryczne wykonano u 108 pacjentów, do końca lutego br. zoperowane będą kolejne 42 osoby, a następnych 44 pacjentów oczekuje na wyznaczenie terminu operacji. Pacjenci cenią sobie zarówno jakość opieki medycznej, jak i skoordynowanie jej wszystkich etapów.
Zwiększająca się liczba zgłoszeń do programu KOS-BAR stworzyła potrzebę poszerzenia bazy leczniczej skierowanej do pacjentów z otyłością olbrzymią. Dlatego zwróciliśmy się do Ministra Zdrowia o udzielenie wsparcia finansowego na pokrycie kosztów prac remontowo-modernizacyjnych nie użytkowanej dotąd powierzchni Szpitala z przeznaczeniem na leczenie bariatryczne, a także kosztów zakupu aparatury i sprzętu medycznego, służących temu zadaniu. I takie środki otrzymaliśmy.
Prace inwestycyjne objęły 121 m² powierzchni, co pozwoliło na utworzenie:
- 2 sal chorych o wysokim standardzie (z łazienkami) dla osób nie wymagających podwyższonej lub intensywnej opieki,
- izolatki z dozorem kamer,
- pokoju pielęgniarek z monitoringiem wizyjnym izolatki,
- toalety dla personelu.
Wykonano:
- prace budowlane (wyburzenia, nowe ściany, prace wykończeniowe, stolarka drzwiowa),
- instalacyjne i teletechniczne (oświetlenie ogólne, awaryjne i ewakuacyjne, gniazda elektryczne, uziemienia itp.),
- sanitarne (wodno-kanalizacyjne, wentylacja, klimatyzacja, gazy medyczne).
W efekcie realizacji omawianych prac poprawiliśmy standard leczenia bariatrycznego w naszym Szpitalu. Posiadamy obecnie dodatkową bazę leczniczą dla pacjentów objętych programem pilotażowym, a także izolatkę umożliwiającą odosobnienie pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.