Możemy poszczycić się najwyższymi standardami leczenia ciężko chorych noworodków

Nie wszystkie dzieci rodzą się zdrowe. Część z nich zaraz po urodzeniu wymaga obserwacji, diagnostyki i leczenia. Te najciężej chore trafiają do Oddziału Klinicznego Neonatologii naszego Szpitala. W opiece nad takimi pacjentami stosujemy specjalistyczne procedury medyczne – pełną standaryzację diagnostyki zakażenia, stanów niedoborowych, zaburzeń metabolicznych, stanów przejściowych noworodka.

Prowadzimy kompleksowe leczenie zaburzeń hematologicznych, w tym leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi, leczenie konfliktów serologicznych. a także diagnostykę obrazową w oparciu o bazę własną i konsultantów zewnętrznych. Leczymy również ciężkie zespoły niewydolności oddychania różnej etiologii, począwszy od kontrolowanej tlenoterapii biernej i nieinwazyjnego wspomagania wentylacji, poprzez różne formy oddechu zastępczego z możliwością synchronizacji z oddechem pacjenta, po wentylację mechaniczną. W zakresie tlenoterapii współpracujemy z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i USA. Mamy do dyspozycji pełne wyposażenie w aparaturę monitorującą i w aparaty do wspomagania oddychania. Nasi pacjenci mogą korzystać z żywienia pozajelitowego przygotowywanego w Szpitalu. Wysoko wykwalifikowana, doświadczona kadra medyczna i postępowanie według światowych standardów stanowią gwarancję kompleksowej opieki nad chorym noworodkiem. Rozwijamy swoje kompetencje - prowadzimy programy naukowe w zakresie diagnostyki, monitorowania i leczenia noworodków ze skrajnie małą urodzeniową masą ciała. Zespół położniczy i neonatologiczny rozwija diagnostykę prenatalną oraz leczenie w okresie płodowym i po urodzeniu.

Noworodkom z wykrytymi w okresie prenatalnym wadami wrodzonymi zapewniamy profesjonalną pierwszą pomoc i przekazanie do właściwych ośrodków dalszego leczenia. Klinika współpracuje z zespołem konsultantów z dziedziny kardiologii, okulistyki, radiologii, ultrasonografii, rehabilitacji, chirurgii.

W marcu 2012 roku otwarto przy Klinice Neonatologii pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego. Grupą noworodków najbardziej potrzebującą tego mleka, są ciężko chore noworodki na intensywnej terapii. Oddział prowadzi również autorski program wczesnej stymulacji laktacji, obejmujący m.in. profesjonalną opiekę laktacyjną od pierwszej godziny po urodzeniu i przez cały okres hospitalizacji oraz wczesne włączanie rodziców do opieki neurorozwojowej nad dzieckiem. Do dyspozycji matek dochodzących do hospitalizowanych dzieci jest pokój laktacyjny, a także bezpłatny hotel dla matek, które chcą przebywać z dzieckiem w szpitalu. Co bardzo ważne, opieka nad noworodkami wypisanymi z Oddziału jest kontynuowana w przyklinicznej Poradni Neonatologicznej.