KONFERENCJA WARSZAWSKA WIOSNA BARIATRYCZNA

26-27 maja 2022 r. w Hotelu Novotel Airport w Warszawie odbyła się konferencja Warszawska Wiosna Bariatryczna, objęta patronatem CMKP.

W programie konferencji znalazły się:

Najnowsze osiągnięcia chirurgii bariatrycznej.
Kierunki rozwoju bariatrii.
Sesję na temat idealnej operacji bariatrycznej.
Prelekcje na temat kompleksowej opieki nad pacjentem.
Dedykowane sesje naukowe.

Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści z zakresu dietetyki i psychologii, a przewodniczącym Komitetu Naukowego konferencji był prof. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski.

Więcej informacji na stronie: https://wiosnabariatryczna.pl/

Konferencja zorganizowana została przez Prof. dr hab. n. med. Wieslawa Tarnowskiego, Kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Bariatrycznej naszego Szpitala została objęta patronatem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jak wspomniano wyżej w programie konferencji znalazły się sesje naukowe specjalnie dedykowane lekarzom rodzinnym - problemom z jakimi spotykają się oni w codziennej praktyce. Przedstawiono najnowsze osiągnięcia z dziedziny chirurgii bariatrycznej, dyskutowano o wyborze idealnej operacji bariatrycznej, przedstawiono cienie chirurgii bariatrycznej. Nie zabrakło specjalistów z zakresu dietetyki i psychologii, którzy stanowią integralną część leczenia pacjenta.

Choroba otyłościowa to stale rosnący problem w społeczeństwie. Według danych GUS problem otyłości występuje głównie w grupie osób 40-letnich i starszych, powodując długotrwałe problemy zdrowotne, chociaż coraz częściej dotyczy również nastolatków w wieku szkolnym. Najczęstszą przyczyną otyłości u dzieci i młodzieży jest brak lub niewystarczająca aktywność fizyczna. Ważne jest zatem, aby oferować tym osobom dostęp do prawidłowego leczenia zachowawczego i chirurgicznego. Wprowadzanie programów profilaktycznych, rozwój nowych terapii lekowych oraz stały postęp w technice chirurgicznej przyczyniają się do skutecznej walki z otyłością.

Jest niezwykle ważne, aby te informacje mogły być przekazane zarówno lekarzom jak i pacjentom. Ogromne znaczenie ma kontakt lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z pacjentem chorym na otyłość. Od niego często zależy jaką drogą pójdzie dalej pacjent - czy podejmie właściwe leczenie czy też zostanie do niego zniechęcony.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego konferencji był Prof. dr hab. med. Wiesław Tarnowski, a Honorowym Przewodniczącym Komitetu Naukowego Prof. dr hab. med. Wojciech Kielan.,