7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia - Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia

W dniu 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia - Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia ustanowiony w 1950 roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. W bieżącym roku Światowy Dzień Zdrowia koncentruje się na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety.

Hasłem tegorocznych obchodów  jest „Nasza planeta, nasze zdrowie”.

WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Za największe zagrożenie dla zdrowia ludzkości uznaje kryzys klimatyczny. Ponad 90% z nas oddycha niezdrowym powietrzem wynikającym ze spalania paliw kopalnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów, zanieczyszczenia oceanów, wysoko przetworzona żywność i niedobór wody wpływają w znaczący sposób na nasze zdrowie.

Pandemia COVID-19 uwidoczniła nierówności w zdrowiu w wymiarze globalnym. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla pilną potrzebę wprowadzenia sprawiedliwego dostępu do dóbr i usług, w tym usług zdrowotnych, bez naruszania zasad ekologii. Przerwanie systematycznej destrukcji planety wymaga podjęcia pilnych prac legislacyjnych, wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia, podobnie jak w latach ubiegłych, nie sprzyja uroczystym obchodom. To trudny czas dla środowiska szczególnie zaangażowanego w świadczenie opieki medycznej w sytuacji epidemii COVID-19, a od niedawna również toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą.

Dziękujemy kadrze medycznej, a także wszystkim pozostałym pracownikom naszego Szpitala, za ich sumienną pracę. Życzmy im zdrowia, spełnienia planów osobistych i zawodowych, satysfakcji z wykonywanego zawodu, ale też tego, aby następne tygodnie i miesiące sprzyjały spokojniejszej pracy.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !