Idź do Menu główne Idź do głównej zawartości
Strona Facebook
Strona Instagram
Strona Linkedin
Odwróć kolory

10 rocznica istnienia Banku Mleka Kobiecego w SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP

Z wielką przyjemnością chciałabym poinformować, że mija 10. rocznica istnienia Banku Mleka Kobiecego w SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP. Jest to pierwsza placówka w Polsce zorganizowana według współczesnych standardów wyznaczonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Banków Mleka Kobiecego (HMBANA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka Kobiecego (EMBA). Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego w Polsce.

Istnienie banku mleka i dostęp do pasteryzowanego mleka ludzkiego wszystkich noworodków przedwcześnie urodzonych i chorych oraz wielu noworodków donoszonych umożliwił realizację w Klinice Neonatologii CMKP unikalnego w szerokiej międzynarodowej skali autorskiego Programu wyłącznego karmienia naturalnego. Wyniki kliniczne już po pierwszym roku działalności wykazały poprawę zdrowia leczonych pacjentów w OION, jak eliminację martwiczego zapalenia jelit, redukcje infekcji szpitalnych, zmniejszenie dni antybiotykoterapii, zmniejszenie występowania ciężkiej retinopatii wcześniaków, skrócenie żywienia pozajelitowego, skrócenie czasu do osiągnięcia pełnego żywienia enteralnego u wcześniaków. Ponad 90% matek które urodziły wcześniaki karmi piersią przy wypisie, co jest wskaźnikiem trzykrotnie wyższym od analogicznego parametru w statystykach ogólnych w Polsce.

Należy też podkreślić zmniejszenie kosztów utrzymania oddziału szpitalnego towarzyszące poprawie efektów klinicznych leczenia. Bank mleka kobiecego jest integralną częścią Kliniki Neonatologii i funkcjonuje w jej strukturach, bez wydzielonego odrębnego personelu.

Wyniki kliniczne leczenia dzieci pozostających w Programie wyłącznego karmienia naturalnego były prezentowane na wielu sympozjach międzynarodowych m.in. w Walencji, Florencji, Wiedniu oraz konferencjach, zjazdach, kursach i webinarach w Polsce. Praca opisująca pierwszy rok doświadczeń została ogłoszona przez Standardy Medyczne Pediatria jako najlepsza praca oryginalna w Polsce.

Logistyka i funkcjonowanie banku mleka w Orłowskim stanowi referencyjną strukturę dla tego typu placówek w Polsce.

W ciągu 10 lat pracy pozyskaliśmy do współpracy 220 dawczyń, które oddały 2736 litrów mleka. W banku przeprowadzono niemal 2 tysiące pasteryzacji mleka. Skorzystało z niego niemal 5 tysięcy noworodków.

Ten olbrzymi sukces był możliwy dzięki pozytywnemu, wręcz entuzjastycznemu podejściu zespołu Kliniki Neonatologii, wielkiemu zaangażowaniu zespołu pielęgniarek i położnych, osobistemu zaangażowaniu Pani mgr Elżbiety Baranowskiej, ich,Kierownika, zespołu lekarzy, wsparcia przez zespól położniczy. Bank mleka nie funkcjonowałby jednak bez Honorowych Dawczyń Mleka. Tym Paniom dziękuje ja, mój zespół i rzesza 5 tysięcy noworodków, które dzięki ich bezinteresownej ofiarności – przeżyły i cieszą się lepszą niż to mogło być jakością życia. Kłaniamy się Im nisko, nie tylko 19 maja, w Dniu Honorowej Dawczyni Mleka, ale przez cały rok. Ich mleko potrzebne jest każdego dnia, o każdej godzinie dnia i nocy.

Serdecznie dziękujemy.

Prof. CMKP dr hab. n.med. Maria Wilińska z Zespołem Kliniki Neonatologii

 • hospital logo header min
  Adres:
  ul. Czerniakowska 231
  00-416 Warszawa
  NIP: 526-000-68-58, REGON: 000290883
  KRS: 0000007616
  Centrala Telefoniczna Szpitala:
  telefon: 22 58 41 400
  telefon: 22 58 41 112
  telefon: 22 62 83 011

  Sekretariat Dyrektora Szpitala:
  telefon: 22 58 41 250
  faks: 22 62 16 288
  e-mail:szpital@szpital-orlowskiego.pl

 • BiP
  Strona Facebook Strona Instagram Strona Linkedin