Z dniem 2.01.2022 r. rozpoczynamy realizację pilotażowego programu kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami z otyłością olbrzymią, kwalifikującymi się do leczenia chirurgicznego (bariatrycznego).
Program obejmuje osoby powyżej 18 roku życia na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego do Poradni Chirurgicznej, ze wskaźnikiem masy ciała BMI ≥ 40 kg/m² oraz osoby z BMI 35-40 kg/m², u których chirurgicznie indukowana redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością.
Po zakwalifikowaniu do programu pacjent objęty jest indywidualną, przedoperacyjną opieką przez okres 3-6 miesięcy. Wówczas po przeprowadzeniu wymaganej diagnostyki, nadzór nad pacjentem prowadzi wielospecjalistyczny zespół lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, diabetologii, kardiologii, anestezjologii, rehabilitacji oraz psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta, pielęgniarka i inni, w zależności od potrzeby.
Po okresie przygotowawczym w ramach krótkotrwałej hospitalizacji następuje leczenie zabiegowe (operacja bariatryczna) indywidualnie dla każdego pacjenta.
Następny okres, to 12-miesięczna bariatryczna opieka specjalistyczna, monitorująca efekty leczenia oraz całego procesu terapeutycznego. W tym czasie, w zależności od potrzeb, pacjent ma zapewniony dostęp do konsultacji specjalistycznych, diagnostyki, opieki psychologa i dietetyka oraz rehabilitacji pooperacyjnej, edukacji zdrowotnej i uczestniczenia w grupie wsparcia.
Aby przystąpić do programu należy zarejestrować skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w rejestracji Przychodni Specjalistycznej naszego Szpitala.