Opublikowano dnia: 2020-04-06 - Kategoria: Aktualności

Szanowni Państwo Pracownicy Szpitala,

W dniu 7 kwietnia, po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia - Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Jest on obchodzony od 1950 r. w rocznicę powstania WHO, a jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy zdrowotne społeczeństw w wymiarze globalnym.

Rok 2020 jest pod tym względem szczególny. To zmaganie się społeczeństw całego świata ze stanem pandemii z powodu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Do 1 kwietnia 2020 roku odnotowano ponad 853 tys. przypadków zachorowań na COVID-19 w ponad 180 państwach i terytoriach, w tym blisko 42 tys. zgonów i ponad 185 tys. przypadków wyzdrowienia. W okresie od listopada 2019 do połowy stycznia 2020 zachorowania pojawiały się głównie w mieście Wuhan, a następnie w całych Chinach. W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Od 4 marca 2020 notowane są zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. 13 marca 2020 WHO podała, że epicentrum pandemii koronawirusa stała się Europa. Chorzy zarejestrowani zostali na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

W skali międzynarodowej zostały podjęte działania w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa. Ograniczono podróże, wprowadzono kwarantanny i godziny policyjne, odroczono lub odwołano szereg wydarzeń sportowych, religijnych i kulturalnych. Część państw zamknęła granice lub wprowadziła ograniczenia ruchu granicznego, wprowadzono kontrole na lotniskach i dworcach kolejowych. W związku z wybuchem pandemii w ponad 124 państwach na poziomie krajowym lub lokalnym zostały zamknięte szkoły i uniwersytety, co w wymiarze globalnym dotknęło 1,2 miliarda uczniów i studentów. Pandemia doprowadziła w wymiarze światowym do zakłóceń społeczno-ekonomicznych oraz powszechnych obaw o niedobory dostaw żywności i podstawowych środków użytku codziennego.

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia nie sprzyja więc uroczystym obchodom. To trudny czas do świętowania przez środowisko szczególnie zaangażowane w ratowanie zdrowia i życia nas wszystkich w sytuacji epidemii. Przede wszystkim więc skierujmy do lekarzy, pielęgniarek i generalnie – wszystkich pracowników ochrony zdrowia, a szczególnie pracowników naszego Szpitala, podziękowanie za ich poświęcenie i ofiarność, ciężką pracę pełnioną w niecodziennych, szczególnie trudnych warunkach. Czego życzmy – przede wszystkim zdrowia, ale też tego, aby stan epidemii trwał jak najkrócej, a następne tygodnie i miesiące sprzyjały spokojniejszej pracy.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!