Opublikowano dnia: 2019-07-23 - Kategoria: Aktualności

W dniu 19 lipca, w Klinice Neonatologii CMKP w Szpitalu im.prof. W. Orłowskiego odbyły się warsztaty z rozpoczętego cyklu Letnia szkoła wentylacji. Skorzystaliśmy z obecności w Polsce prof. Jaquesa Belika z SickKids Hospital w Toronto. Była to kontynuacja warsztatów, które rozpoczęły się w Augustowie, podczas naszej konferencji Wiosenne Spotkania Neonatologiczne. Zainteresowanie, które tam wzbudził warsztat, zachęciło nas do kontynuacji tematu.

Szerokie zainteresowania prof. Jaquesa Belika w intensywnej terapii obejmują m.in. analizę mechaniki wentylacji płuc, nadciśnienie płucne, wentylacja tlenkiem azotu, problem bezdechów u noworodków i wiele innych. Prof. Belik dysponuje autorskim modelem noworodka z możliwością wentylacji płuc sprężonym CO2, z wizualizacją wyniku wentylacji na ekranie w postaci symulowanego paCO2 pacjenta. Układ umożliwia trenowanie różnych  trybów wentylacji (używaliśmy respiratora ACUTRONIC HFO) i obserwację wyników naszych wysiłków na ekranie monitora. Jest to doskonalenie umiejętności wentylacji w lekkiej, prostej, czasem nawet zabawnej formie, po prostu wakacyjnie.

Uczestnikami spotkania byli lekarze z warszawskich oddziałów intensywnej opieki noworodka. Warsztaty rozpoczęły się krótkim wykładem na temat wentylacji mechanicznej, podczas którego prof. J. Belik przedstawił specyfikę  schorzeń płuc u noworodków. Zasadnicza część spotkania wypełnił trening na modelu wentylacji oraz dyskusja i ćwiczenia. Była okazja do indywidualnej rozmowy z prof. Belikiem na wiele różnych tematów w zakresie neonatologii.

Dziękujemy prof. Jaquesowi Belikowi za przyjęcie zaproszenia do Letniej Szkoły Wentylacji oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Było nam miło gościć Państwa w naszym szpitalu!

Pozdrawiamy, życzymy dobrego letniego wypoczynku i szczęśliwych powrotów z wakacyjnych wojaży!

Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłaszanie obecności mailowo. Będę wdzięczna za informację zwrotną do 10 lipca, będzie nam łatwiej przygotować się do przyjęcia zainteresowanych.

Maria Wilińska z Zespołem Kliniki Neonatologii CMKP.