Opublikowano dnia: 2019-11-25 - Kategoria: Aktualności

Corocznie, w dniu 17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Święto ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, środowiska medycznego i decydentów nt. wyzwań związanych z potrzebami dzieci przedwcześnie urodzonych. Siedmioro spośród każdej setki urodzonych w Polsce to wcześniaki, a rodzi się ich corocznie ok. 26 000.

Dziecko przedwcześnie urodzone wymaga szczególnej opieki w szpitalu i w domu. Polska neonatologia, choć jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny, jest na światowym poziomie. Wszystko dzięki pasjonatom, którzy przez ostatnich 20 lat rozwijali tą specjalizację, ale także dzięki stałemu podnoszeniu wiedzy i umiejętności neonatologów, odpowiedniej organizacji opieki nad najmniejszymi dziećmi i doposażeniu oddziałów neonatologicznych w sprzęt do ratowania życia wcześniaków. To sprawiło, że możemy ratować nawet najmniejsze noworodki, zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowy start w dorosłe życie.

W naszej Klinice Neonatologii, kierowanej przez p. Prof. dr hab. med. Marię Wilińską rodzi się rocznie ok. 2000 noworodków, a z tej grupy niemal co piąte dziecko jest przedwcześnie urodzone. Najbardziej niedojrzałe i najbardziej chore dzieci trafiają do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka. Po tygodniach, a nawet miesiącach walki zespołu Kliniki oraz rodziców o przetrwanie i właściwą jakość życia, noworodki te opuszczają Klinikę. Nie mniej utrzymywany jest z nimi stały kontakt - spotkania, odwiedziny i wizyty odbywają się systematycznie. Personel Kliniki obserwuje postęp w rozwoju dzieci.

Tegoroczne Święto było kolejną okazją do spotkania się z naszymi wcześniakami w szerszym gronie. Mogliśmy zobaczyć doskonale rozwijające się maluchy, bawiące się wspólnie, ciekawe świata, a także ich rodziców, dumnych ze swoich pociech. W spotkaniu uczestniczyła Pani Profesor Wilińska i personel Kliniki Neonatologii. Widać było satysfakcję Zespołu Kliniki z rezultatów jego pracy, pełnej poświęcenia, aby każdemu przedwcześnie urodzonemu dziecku stworzyć szansę samodzielnego, pełnego życia.