Opublikowano dnia: 2019-01-16 - Kategoria: Aktualności

Zespół Klinicznego Oddziału Urologii i I Kliniki Urologii CMKP zajmuje się w pełnym zakresie leczeniem osób dotkniętych chorobami układu moczowego oraz męskich narządów płciowych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych oraz tych, będących wynikiem wcześniejszych urazów, w tym urazów jatrogennych (m. in. zwężenia cewki moczowej, urazy moczowodów, nietrzymanie moczu u mężczyzn, przetoki moczowe). Podczas większości operacji wykonywanych w Oddziale wykorzystywane są techniki małoinwazyjne..

Radykalne wycięcie gruczołu krokowego (prostaty, stercza) stanowi swoistego rodzaju postępowanie standardowe podejmowane u chorych na raka ograniczonego do stercza. Wszystkie operacje tego rodzaju przeprowadzone w Oddziale w 2018 roku (83 zabiegi) wykonane zostały w technice laparoskopowej, bądź endoskopowej pozaotrzewnowej. Zastosowanie tej metody pozwala ograniczyć ból oraz przyspieszyć powrót do pełnej wydolności po operacji. W technice laparoskopowej wykonywane są ponadto operacje usunięcia gruczolaka z powodu łagodnego rozrostu stercza. Cztery zabiegi tego rodzaju wykonano przezpęcherzowo z zachowaniem cewki moczowej. Zjawisko to wiąże się z zachowaniem prawidłowego wytrysku nasienia po operacji. Metodą laparoskopową wykonywane są ponadto operacje usunięcia nerki, bądź jedynie guza z zachowaniem nerki (NSS), nerki wraz z moczowodem oraz radykalnego usunięcia pęcherza moczowego (cystektomia radykalna) zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Oddział dysponuje ponadto giętkim ureterorenoskopem – urządzeniem umożliwiającym przezcewkowy dostęp do moczowodu i nerki oraz laserem, których wykorzystanie pozwala w sposób minimalnie inwazyjny usuwać kamienie oraz wybrane guzy górnych dróg moczowych.

Innym obszarem zainteresowania zespołu Oddziału i I Kliniki Urologii CMKP są szeroko rozumiane zabiegi rekonstrukcyjne. W technice laparoskopowej wykonywane są między innymi operacje przywrócenia ciągłości moczowodu po jego urazach oraz operacje zamknięcia przetok pęcherzowo-pochwowych. W przypadku zwężań cewki moczowej wykonujemy skomplikowane zabiegi naprawcze (57 operacji w 2018 roku), w tym operacje z wykorzystaniem wolnych przeszczepów błony śluzowej jamy ustnej (32 operacje w 2018 roku) oraz operacje ponownego zespolenia pęcherza z cewką moczową po radykalnej prostatektomii, powikłanej zwężeniem zespolenia (11 operacji w 2018 roku). W listopadzie 2018 roku zespół I Kliniki Urologii CMKP zorganizował pierwszy kurs w zakresie urologii rekonstrukcyjnej, pod kierunkiem dr hab. n. med. Jakuba Dobrucha oraz dr n. med. Michała Skrzypczyka.”.

W oddziale prowadzona jest ponadto pełna diagnostyka (badania urodynamiczne) oraz kompleksowe leczenie nietrzymania moczu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Przeprowadzamy m.in. implantacje taśm podcewkowych, operacje kolposuspensji w technice otwartej i laparoskopowej, zaś w 2018 roku wykonaliśmy, jak dotychczas, jeden z kilku w Polsce, zabieg implantacji sztucznego zwieracza cewki moczowej u kobiet. W tym samym roku zespół Oddziału i I Kliniki Urologii dokonał ponadto 26 operacji wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej u mężczyzn dotkniętych nietrzymaniem moczu.