AKTUALNOŚCI

Opublikowano dnia: 2019-07-23 - Kategoria: Aktualności


W dniu 19 lipca, w Klinice Neonatologii CMKP w Szpitalu im.prof. W. Orłowskiego odbyły się warsztaty z rozpoczętego cyklu Letnia szkoła wentylacji. Skorzystaliśmy z obecności w Polsce prof. Jaquesa Belika z SickKids Hospital w Toronto. Była to kontynuacja warsztatów, które rozpoczęły się w Augustowie, podczas naszej konferencji Wiosenne Spotkania Neonatologiczne. Zainteresowanie, które tam wzbudził warsztat, zachęciło nas do kontynuacji tematu.

Szerokie zainteresowania prof. Jaquesa Belika w intensywnej terapii obejmują m.in. analizę mechaniki wentylacji płuc, nadciśnienie płucne, wentylacja tlenkiem azotu, problem bezdechów u noworodków i wiele innych. Prof. Belik dysponuje autorskim modelem noworodka z możliwością wentylacji płuc sprężonym CO2, z wizualizacją wyniku wentylacji na ekranie w postaci symulowanego paCO2 pacjenta. Układ umożliwia trenowanie różnych  trybów wentylacji (używaliśmy respiratora ACUTRONIC HFO) i obserwację wyników naszych wysiłków na ekranie monitora. Jest to doskonalenie umiejętności wentylacji w lekkiej, prostej, czasem nawet zabawnej formie, po prostu wakacyjnie.

Uczestnikami spotkania byli lekarze z warszawskich oddziałów intensywnej opieki noworodka. Warsztaty rozpoczęły się krótkim wykładem na temat wentylacji mechanicznej, podczas którego prof. J. Belik przedstawił specyfikę  schorzeń płuc u noworodków. Zasadnicza część spotkania wypełnił trening na modelu wentylacji oraz dyskusja i ćwiczenia. Była okazja do indywidualnej rozmowy z prof. Belikiem na wiele różnych tematów w zakresie neonatologii.

Dziękujemy prof. Jaquesowi Belikowi za przyjęcie zaproszenia do Letniej Szkoły Wentylacji oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Było nam miło gościć Państwa w naszym szpitalu!

Pozdrawiamy, życzymy dobrego letniego wypoczynku i szczęśliwych powrotów z wakacyjnych wojaży!

Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłaszanie obecności mailowo. Będę wdzięczna za informację zwrotną do 10 lipca, będzie nam łatwiej przygotować się do przyjęcia zainteresowanych.

Maria Wilińska z Zespołem Kliniki Neonatologii CMKP.

Galeria zdjęć

Opublikowano dnia: 2019-07-12 - Kategoria: Aktualności


Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią został powołany w celu popularyzacji karmienia naturalnego, poprzez wdrażanie 10 Kroków do udanego karmienia piersią. Jego nową przewodniczącą została p. Prof. Maria Wilińska, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii w naszym Szpitalu. W dniu wczorajszym - 11 lipca br., odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu w nowej kadencji. Tematyka spotkania dotyczyła wpływu karmienia piersią na zdrowie i rozwój dziecka, a także odnośnych rekomendacji WHO. Poruszono również temat tak istotny i wrażliwy z punktu widzenia potrzeb matek karmiących, jak miejsca przyjazne karmieniu piersią w przestrzeni publicznej.

 

Uczestnicy spotkania, reprezentujący środowiska decydujące o kierunkach edukacji zdrowotnej w Polsce, zarządzające polityką karmienia, stowarzyszenia sprzyjające karmieniu piersią, a także przyjaciół idei karmienia piersią i entuzjastów zdrowego stylu życia, wysłuchali wystąpień p. Prof. Ewy Helwich, Konsultanta Krajowego w zakresie neonatologii, p. dr Palomy Cuchi, dyrektor Biura WHO w Polsce, a także p. Prof. Marii Wilińskiej i p. Izabeli Janachowskiej – ambasadorki miejsc przyjaznych karmieniu piersią w przestrzeni publicznej. Spotkanie Komitetu zaszczycił swoją obecnością p. Zbigniew J. Król – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

 

Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja fotela MOM SOS do karmienia piersią w miejscach publicznych – nowego, wizjonerskiego, polskiego rozwiązania. Niezwykle istotne jest, aby kobiety mogły karmić piersią bez skrępowania, a lekarze, pielęgniarki i położne mogli popularyzować karmienie naturalne. Szeroka dostępność fotela MOM SOS ułatwi, a niekiedy wręcz umożliwi nakarmienie dziecka piersią wszędzie tam, gdzie poczuje się ono głodne. Fotel, chociaż jest rozwiązaniem prostym i efektownym, jest jednak tylko środkiem do planowanego przez Komitet programu budowy sieci miejsc przyjaznych karmieniu piersią i mamom karmiącym – „MOMbrella - tu dbamy o mamy."

 

Znaczek identyfikujący te miejsca będzie honorowym wyróżnieniem dla wszystkich firm, instytucji i miejsc w przestrzeni publicznej, które zapewnią mamom karmiącym poza domem wygodę i minimum intymności - czyli po prostu godne warunki do karmienia.

GALERIA ZDJĘĆ

Opublikowano dnia: 2019-07-02 - Kategoria: Aktualności

Warsztaty wentylacji inwazyjnej

Dzień dobry,

serdecznie zapraszam na warsztaty wentylacji inwazyjnej, które odbędą się w dniu 19 lipca br. w CMKP (Szpital Orłowskiego, Klinika Neonatologii). Korzystamy z obecności w Polsce prof. Jaquesa Belika z SickKids Hospital w Toronto.

Jest to kontynuacja warsztatów, które rozpoczęły się w Augustowie, podczas Wiosennych Spotkań Neonatologicznych. Zainteresowanie, które tam wzbudził warsztat, zachęciło nas do kontynuacji tematu.

Prof. Belik dysponuje autorskim modelem noworodka z możliwością wentylacji płuc sprężonym CO2, z wizualizacją wyniku wentylacji na ekranie w postaci symulowanego paCO2 pacjenta. Układ umożliwia trenowanie różnych trybów wentylacji (respirator ACUTRONIC HFO) i obserwację wyników naszych wysiłków na ekranie monitora. Jest to doskonalenie umiejętności wentylacji w lekkiej, prostej, czasem nawet zabawnej formie, po prostu wakacyjnie.

Będzie także możliwość  wysłuchania wykładu, treningu na modelu (to główny punkt programu) oraz dyskusji z prof. Jaquesem Belikiem, którego szerokie zainteresowania w intensywnej terapii obejmują m.in. analizę mechaniki wentylacji płuc, PPHN, wentylację tlenkiem azotu, problem bezdechów u noworodków.

Serdecznie zapraszam do Szpitala Orłowskiego w dniu 19 lipca, na godz. 11.00. Przewidywany czas warsztatu - 4h. Wiem, że to wakacyjny czas, ale wakacyjnym Pracusiom też coś się należy!

Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłaszanie obecności mailowo. Będę wdzięczna za informację zwrotną do 10 lipca, będzie nam łatwiej przygotować się do przyjęcia zainteresowanych.

Przewidywana liczebność grupy - do 30 osób

Maria Wilińska

Opublikowano dnia: 2019-06-28 - Kategoria: Aktualności


Pani Profesor Iwona Grabska-Liberek, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego oraz Naukowego Zjazdu, Kierownik Kliniki Okulistyki CMKP w naszym Szpitalu, podzieliła się informacjami na temat niedawno zakończonego, 50. Zjazdu Okulistów Polskich.

 

Organizatorem jubileuszowego Zjazdu, który obradował w dniach 6-8 czerwca br. w Warszawie, było Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Klinika Okulistyki CMKP. Zjazd zgromadził ponad 1300 uczestników z Polski i z zagranicy, kilkudziesięciu wystawców i wiele różnych firm.

 

Tematami przewodnimi Zjazdu była jaskra, urazy oka i ergoftalmologia, ale duża część obrad poświęcona była również chorobom soczewki, zaćmie, chorobom rogówki i siatkówki. Poruszony więc został cały przekrój schorzeń okulistycznych. Odbyły się także szeroko zakrojone wetlaby dla rezydentów i młodych lekarzy, podczas których można było uczestniczyć w ćwiczeniach na symulatorach operowanie zaćmy i siatkówki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się ok. 30 kursów doskonalących z różnych dziedzin okulistyki. Odbyła się też, poprowadzona przez Panią Profesor, z udziałem gości zagranicznych, sesja inaugurująca, a także sesja PIKO poświęcona badaniom klinicznym w okulistyce, czy ESCRS.

 

Pierwszego dnia Zjazdu, w 3 sesjach, uczestniczyli eksperci z Europy i Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Zaćmy i Chirurgów Refrakcyjnych, a także Amerykańskiej Akademii Okulistycznej, z którymi ściśle współpracuje Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

 

Drugi dzień Zjazdu, z uwagi na bardzo duże zainteresowanie i ożywioną dyskusję, wymagał przedłużenia ponad zakres czasowy określony programem. Z punktu widzenia edukacyjnego należy docenić warsztaty dla młodych okulistów i sesję młodego okulisty, przygotowane przez sekcję młodych okulistów PTO, przeznaczone dla lekarzy rezydentów - czyli młodzi dla młodych. Generalnie Zjazd był ważny z punktu widzenia rozwoju okulistyki, wymiany wiedzy i doświadczeń. Był dobrze odebrany przez uczestników, gratulowano zarówno Pani Profesor, jak i Polskiemu Towarzystwu Okulistycznemu.

GALERIA ZDJĘĆ

Opublikowano dnia: 2019-06-25 - Kategoria: Aktualności


Drodzy Pacjenci, przyjaciele naszego Szpitala!

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki Wam zostaliśmy nominowani do nagrody Szpital Roku w plebiscycie Hipokrates Mazowsza 2019! To dla Nas ogromne wyróżnienie, za które z całego serca dziękujemy. W codziennej pracy staramy się zadbać o jak najwyższy poziom świadczonych usług oraz pomoc i zadbanie w jak najlepszym stopniu o każdego pacjenta.

 

W związku z tym będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli pomożecie nam zawalczyć o uzyskanie tytułu Szpitala Roku – zachęcamy do oddawania głosów na nasz Szpital. Wystarczy wysłać SMS pod numer 72355 o treści WASZ.57 (koszt SMS to 2,46 zl z VAT).

 

Aktualne wyniki głosowania można sprawdzić na stronie: https://polskatimes.pl/p/kandydaci/hipokrates-mazowsza-2019%2C1004719/

 

Głosowanie trwa od 24 czerwca 2019 do 31 lipca 2019. Prosimy także o udostępnianie informacji rodzinie i znajomym. Każdy głos jest na wagę złota!

<< ... 6 7 8 9 10 ... >>