AKTUALNOŚCI

Opublikowano dnia: 2020-04-06 - Kategoria: Aktualności


Szanowni Państwo Pracownicy Szpitala,

 

W dniu 7 kwietnia, po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia - Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Jest on obchodzony od 1950 r. w rocznicę powstania WHO, a jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy zdrowotne społeczeństw w wymiarze globalnym.

 

Rok 2020 jest pod tym względem szczególny. To zmaganie się społeczeństw całego świata ze stanem pandemii z powodu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Do 1 kwietnia 2020 roku odnotowano ponad 853 tys. przypadków zachorowań na COVID-19 w ponad 180 państwach i terytoriach, w tym blisko 42 tys. zgonów i ponad 185 tys. przypadków wyzdrowienia. W okresie od listopada 2019 do połowy stycznia 2020 zachorowania pojawiały się głównie w mieście Wuhan, a następnie w całych Chinach. W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Od 4 marca 2020 notowane są zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. 13 marca 2020 WHO podała, że epicentrum pandemii koronawirusa stała się Europa. Chorzy zarejestrowani zostali na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

 

W skali międzynarodowej zostały podjęte działania w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa. Ograniczono podróże, wprowadzono kwarantanny i godziny policyjne, odroczono lub odwołano szereg wydarzeń sportowych, religijnych i kulturalnych. Część państw zamknęła granice lub wprowadziła ograniczenia ruchu granicznego, wprowadzono kontrole na lotniskach i dworcach kolejowych. W związku z wybuchem pandemii w ponad 124 państwach na poziomie krajowym lub lokalnym zostały zamknięte szkoły i uniwersytety, co w wymiarze globalnym dotknęło 1,2 miliarda uczniów i studentów. Pandemia doprowadziła w wymiarze światowym do zakłóceń społeczno-ekonomicznych oraz powszechnych obaw o niedobory dostaw żywności i podstawowych środków użytku codziennego.

 

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia nie sprzyja więc uroczystym obchodom. To trudny czas do świętowania przez środowisko szczególnie zaangażowane w ratowanie zdrowia i życia nas wszystkich w sytuacji epidemii. Przede wszystkim więc skierujmy do lekarzy, pielęgniarek i generalnie – wszystkich pracowników ochrony zdrowia, a szczególnie pracowników naszego Szpitala, podziękowanie za ich poświęcenie i ofiarność, ciężką pracę pełnioną w niecodziennych, szczególnie trudnych warunkach. Czego życzmy – przede wszystkim zdrowia, ale też tego, aby stan epidemii trwał jak najkrócej, a następne tygodnie i miesiące sprzyjały spokojniejszej pracy.

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Opublikowano dnia: 2020-03-12 - Kategoria: Aktualności


ZAKAZ odwiedzin pacjentów dotyczy następujących Oddziałów Klinicznych Szpitala:

 • Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Przewodu Pokarmowego,
 • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (z wyłączeniem sytuacji bardzo ciężkiego stanu pacjenta, w której o możliwości odwiedzin decyduje kierownik Oddziału lub lekarz dyżurny),
 • Oddział Chirurgii i Żywienia Klinicznego,
 • Oddział Okulistyki,
 • Oddział Urologii.

 

OGRANICZENIE odwiedzin pacjentów, na zasadach opisanych poniżej, dotyczy następujących Oddziałów Klinicznych Szpitala:

 • Oddział Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa – ograniczenie odwiedzin wyłącznie do jednej osoby na jednego pacjenta, odwiedziny w godzinach od 16.00 do 18.00,
 • Oddział Neonatologii – ograniczenie odwiedzin wyłącznie do matki dziecka,
 • Oddział Chirurgii Plastycznej – ograniczenie odwiedzin wyłącznie do jednej osoby na jednego pacjenta,
 • Oddział Geriatrii, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości – ograniczenie odwiedzin wyłącznie do jednej osoby na jednego pacjenta,
 • Oddział Neurologii i Epileptologii – ograniczenie odwiedzin wyłącznie do jednej osoby na jednego pacjenta.

Zastrzega się, że w oddziałach, w których dopuszczono możliwość odwiedzin, lekarz dyżurny lub pielęgniarka dyżurna mają prawo do zmierzenia temperatury osoby odwiedzającej pacjenta.

W szczególnych sytuacjach kierownik oddziału klinicznego / lekarz dyżurny może wyrazić zgodę na większą liczbę odwiedzających lub wyznaczyć określone godziny odwiedzin.Opublikowano dnia: 2020-01-31 - Kategoria: Aktualności

Główny Inspektor Sanitarny po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych ws. nowego koronawirusa wydał komunikat, w którym zaleca się osobom powracającym z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłaszanie się do izby przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży.

Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa, międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:

 • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol,

 • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,

 • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,

 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach,

 • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,

 • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,

 • Zaszczep się przeciw grypie,

 • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.Koronawirusy to grupa wirusów znanych z wywoływania infekcji układu oddechowego, w tym zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji, jak. np. SARS.Eksperci podają, że objawy zakażenia nowym koronawirusem są zbliżone do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc, takie jak: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności.


Opublikowano dnia: 2020-01-13 - Kategoria: Aktualności

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny
im. prof. W. Orłowskiego CMKP ul. Czerniakowska 231 w Warszawie
poszukuje

kierownika techników RTG w Zakładzie Rentgenodiagnostyki

Opublikowano dnia: 2020-01-13 - Kategoria: Aktualności

Rozmowa z Panem Profesorem Bartłomiejem Noszczykiem,

Kierownikiem Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej

Panie Profesorze, metodę aquafilling promowano jako nowoczesną, małoinwazyjną i co ważne, bezpieczną procedurę powiększania piersi, z której skorzystały tysiące polskich kobiet. Obecnie, część z nich, szacowana nawet na 6 tys., zmaga się ciężkimi powikłaniami po takim zabiegu. Wiele z nich stało się pacjentkami Kliniki Chirurgii Plastycznej naszego Szpitala.

Zacznijmy od tego, że program specjalizacji w chirurgii plastycznej obejmuje problematykę leczenia chorób piersi, w tym również plastykę piersi. Poprawa wyglądu piersi nie jest tematem nowym. Historia całego obszaru działań, ukierunkowanych na poprawę wyglądu piersi, sięgająca 200 lat, jest elementem programu specjalizacyjnego w chirurgii plastycznej. Adepci tej specjalności wiedzą więc, że na przestrzeni lat podawanie do piersi takich substancji jak olej mineralny, parafina czy silikon, za każdym razem kończyło się identycznie jak to jest obecnie przy metodzie aquafilling.

Amerykanie doszli do wniosku wiele lat temu, że nie wolno do piersi wstrzykiwać żadnych żeli, niezależnie od ich składu. Jest to procedura niedopuszczalna w nowoczesnej chirurgii plastycznej. Jakieś 10 lat temu, dobra firma szwedzka wprowadziła na rynek kwas hialuronowy (proteoglikan, rozpuszczalny, bardzo dobrze wchłanialny w organizmie). Specjaliści szwedzcy uznali, że z uwagi na jego właściwości, przede wszystkim wchłanialność, można go do piersi podawać. Ale po 3-4 latach od podania kwasu, zauważyli występowanie podobnych powikłań, jak w przypadku innych substancji. Odpowiedzialnie więc wycofali się z tego pomysłu. Inaczej sprawa przedstawia się z metodą aquafilling. Jego skład jest sprawą wtórną. Najważniejsze jest to, że żadnego żelu nie wolno podawać do piersi, o czym wie każdy chirurg plastyk. Do praktycznego stosowania tej metody wzięli się jednak ludzie, których specjalizacje były dalekie od chirurgii plastycznej. Byli to więc np. stomatolodzy, pediatrzy, a nawet tzw. specjaliści medycyny estetycznej. De facto takiej specjalizacji zakończonej państwowym egzaminem specjalizacyjnym nie ma. Dopiero, gdy pojawiły się komplikacje, pacjentki dowiadywały się, że lekarze, którzy wstrzykiwali im żel, przeszli zaledwie jednodniowe szkolenie lub ich specjalizacje były dalekie od chirurgii plastycznej. Generalnie, nastąpił tu zbieg dwóch okoliczności – brak świadomości o skutkach podawania jakiegokolwiek żelu do piersi i brak posiadania specjalizacji uprawniającej do ingerowania w tkankę piersiową.

KONTYNUACJA ARTYKUŁU PO KLIKNIĘCIU W PRZYCISK "Przeczytaj więcej"


<< ... 6 7 8 9 10 ... >>