AKTUALNOŚCI

Opublikowano dnia: 2019-10-01 - Kategoria: Aktualności

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny
im. prof. W. Orłowskiego CMKP ul. Czerniakowska 231 w Warszawie
poszukuje

Przewodniczący zespołu kontroli zakażeń szpitalnych

POZ

Opublikowano dnia: 2019-08-21 - Kategoria: Aktualności


Opublikowano dnia: 2019-07-29 - Kategoria: Aktualności


Ubiegłoroczna akcja medyczna na rzecz Powstańców udowodniła potrzebę jej kontynuowania. W ciągu 63 dni akcji Powstańcy Warszawscy skorzystali z bogatej oferty świadczeń zdrowotnych - diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Dlatego też, w okresie od 1 sierpnia do 2 października br. Szpital Orłowskiego jest znów szeroko otwarty na potrzeby naszych wyjątkowych Pacjentów. Otoczymy Ich opieką i troską.


Przypomnijmy, że walki powstańcze toczyły się m. in. na Czerniakowie, a ówczesny budynek ZUS, a obecnie nasz Szpital, był szpitalem powstańczym. Pamiętamy o tamtych wydarzeniach, o ludziach, którzy w murach naszego Szpitala stracili życie, walcząc z okupantem. Pamiętamy także o lekarzach, pielęgniarkach i sanitariuszach, którzy poświęcili tu życie ratując chorych i rannych.

Opublikowano dnia: 2019-07-25 - Kategoria: Aktualności

”Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

 

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Ś. P.

 

 

Pana Profesora
Jerzego Majkowskiego

 

Nauczyciela i Mentora wielu pokoleń neurologów,
Twórcy i Pierwszego Kierownika Kliniki Neurologii i Epileptologii
Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego
im. prof. W. Orłowskiego
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
w latach 1987 - 1998.

 

Wybitnego Specjalisty Neurologa, oddanego chorym Lekarza.

 

Znakomitego organizatora konferencji krajowych i międzynarodowych z zakresu epileptologii i elektrofizjologii, wspaniałego dydaktyka.

 

Weterana Powstania Warszawskiego odznaczonego m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

 

Pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci

 

Dyrekcja i Pracownicy
Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Opublikowano dnia: 2019-07-23 - Kategoria: Aktualności


W dniu 19 lipca, w Klinice Neonatologii CMKP w Szpitalu im.prof. W. Orłowskiego odbyły się warsztaty z rozpoczętego cyklu Letnia szkoła wentylacji. Skorzystaliśmy z obecności w Polsce prof. Jaquesa Belika z SickKids Hospital w Toronto. Była to kontynuacja warsztatów, które rozpoczęły się w Augustowie, podczas naszej konferencji Wiosenne Spotkania Neonatologiczne. Zainteresowanie, które tam wzbudził warsztat, zachęciło nas do kontynuacji tematu.

Szerokie zainteresowania prof. Jaquesa Belika w intensywnej terapii obejmują m.in. analizę mechaniki wentylacji płuc, nadciśnienie płucne, wentylacja tlenkiem azotu, problem bezdechów u noworodków i wiele innych. Prof. Belik dysponuje autorskim modelem noworodka z możliwością wentylacji płuc sprężonym CO2, z wizualizacją wyniku wentylacji na ekranie w postaci symulowanego paCO2 pacjenta. Układ umożliwia trenowanie różnych  trybów wentylacji (używaliśmy respiratora ACUTRONIC HFO) i obserwację wyników naszych wysiłków na ekranie monitora. Jest to doskonalenie umiejętności wentylacji w lekkiej, prostej, czasem nawet zabawnej formie, po prostu wakacyjnie.

Uczestnikami spotkania byli lekarze z warszawskich oddziałów intensywnej opieki noworodka. Warsztaty rozpoczęły się krótkim wykładem na temat wentylacji mechanicznej, podczas którego prof. J. Belik przedstawił specyfikę  schorzeń płuc u noworodków. Zasadnicza część spotkania wypełnił trening na modelu wentylacji oraz dyskusja i ćwiczenia. Była okazja do indywidualnej rozmowy z prof. Belikiem na wiele różnych tematów w zakresie neonatologii.

Dziękujemy prof. Jaquesowi Belikowi za przyjęcie zaproszenia do Letniej Szkoły Wentylacji oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Było nam miło gościć Państwa w naszym szpitalu!

Pozdrawiamy, życzymy dobrego letniego wypoczynku i szczęśliwych powrotów z wakacyjnych wojaży!

Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłaszanie obecności mailowo. Będę wdzięczna za informację zwrotną do 10 lipca, będzie nam łatwiej przygotować się do przyjęcia zainteresowanych.

Maria Wilińska z Zespołem Kliniki Neonatologii CMKP.

Galeria zdjęć

1 2 3 4 5 ... >>