AKTUALNOŚCI
-
Ubiegłoroczna akcja medyczna na rzecz Powstańców udowodniła potrzebę jej kontynuowania. W ciągu 63 dni akcji Powstańcy Warszawscy skorzystali z bogatej oferty świadczeń zdrowotnych - diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Dlatego też, w okresie od 1 sierpnia do 2 października br. Szpital Orłowskiego jest znów szeroko otwarty na potrzeby naszych wyjątkowych Pacjentów. Otoczymy Ich opieką i troską.
-
Przypomnijmy, że walki powstańcze toczyły się m. in. na Czerniakowie, a ówczesny budynek ZUS, a obecnie nasz Szpital, był szpitalem powstańczym. Pamiętamy o tamtych wydarzeniach, o ludziach, którzy w murach naszego Szpitala stracili życie, walcząc z okupantem. Pamiętamy także o lekarzach, pielęgniarkach i sanitariuszach, którzy poświęcili tu życie ratując chorych i rannych.
|
”Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Ś. P.
Pana Profesora
Jerzego Majkowskiego
Nauczyciela i Mentora wielu pokoleń neurologów,
Twórcy i Pierwszego Kierownika Kliniki Neurologii i Epileptologii
Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego
im. prof. W. Orłowskiego
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
w latach 1987 - 1998.
Wybitnego Specjalisty Neurologa, oddanego chorym Lekarza.
Znakomitego organizatora konferencji krajowych i międzynarodowych z zakresu epileptologii i elektrofizjologii, wspaniałego dydaktyka.
Weterana Powstania Warszawskiego odznaczonego m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.
Pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci
Dyrekcja i Pracownicy
Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
|
-
W dniu 19 lipca, w Klinice Neonatologii CMKP w Szpitalu im.prof. W. Orłowskiego odbyły się warsztaty z rozpoczętego cyklu Letnia szkoła wentylacji. Skorzystaliśmy z obecności w Polsce prof. Jaquesa Belika z SickKids Hospital w Toronto. Była to kontynuacja warsztatów, które rozpoczęły się w Augustowie, podczas naszej konferencji Wiosenne Spotkania Neonatologiczne. Zainteresowanie, które tam wzbudził warsztat, zachęciło nas do kontynuacji tematu.
Szerokie zainteresowania prof. Jaquesa Belika w intensywnej terapii obejmują m.in. analizę mechaniki wentylacji płuc, nadciśnienie płucne, wentylacja tlenkiem azotu, problem bezdechów u noworodków i wiele innych. Prof. Belik dysponuje autorskim modelem noworodka z możliwością wentylacji płuc sprężonym CO2, z wizualizacją wyniku wentylacji na ekranie w postaci symulowanego paCO2 pacjenta. Układ umożliwia trenowanie różnych trybów wentylacji (używaliśmy respiratora ACUTRONIC HFO) i obserwację wyników naszych wysiłków na ekranie monitora. Jest to doskonalenie umiejętności wentylacji w lekkiej, prostej, czasem nawet zabawnej formie, po prostu wakacyjnie.
Uczestnikami spotkania byli lekarze z warszawskich oddziałów intensywnej opieki noworodka. Warsztaty rozpoczęły się krótkim wykładem na temat wentylacji mechanicznej, podczas którego prof. J. Belik przedstawił specyfikę schorzeń płuc u noworodków. Zasadnicza część spotkania wypełnił trening na modelu wentylacji oraz dyskusja i ćwiczenia. Była okazja do indywidualnej rozmowy z prof. Belikiem na wiele różnych tematów w zakresie neonatologii.
Dziękujemy prof. Jaquesowi Belikowi za przyjęcie zaproszenia do Letniej Szkoły Wentylacji oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Było nam miło gościć Państwa w naszym szpitalu!
Pozdrawiamy, życzymy dobrego letniego wypoczynku i szczęśliwych powrotów z wakacyjnych wojaży!
Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłaszanie obecności mailowo. Będę wdzięczna za informację zwrotną do 10 lipca, będzie nam łatwiej przygotować się do przyjęcia zainteresowanych.
Maria Wilińska z Zespołem Kliniki Neonatologii CMKP.
Galeria zdjęć
|
-
Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią został powołany w celu popularyzacji karmienia naturalnego, poprzez wdrażanie 10 Kroków do udanego karmienia piersią. Jego nową przewodniczącą została p. Prof. Maria Wilińska, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii w naszym Szpitalu. W dniu wczorajszym - 11 lipca br., odbyło się pierwsze spotkanie Komitetu w nowej kadencji. Tematyka spotkania dotyczyła wpływu karmienia piersią na zdrowie i rozwój dziecka, a także odnośnych rekomendacji WHO. Poruszono również temat tak istotny i wrażliwy z punktu widzenia potrzeb matek karmiących, jak miejsca przyjazne karmieniu piersią w przestrzeni publicznej.
Uczestnicy spotkania, reprezentujący środowiska decydujące o kierunkach edukacji zdrowotnej w Polsce, zarządzające polityką karmienia, stowarzyszenia sprzyjające karmieniu piersią, a także przyjaciół idei karmienia piersią i entuzjastów zdrowego stylu życia, wysłuchali wystąpień p. Prof. Ewy Helwich, Konsultanta Krajowego w zakresie neonatologii, p. dr Palomy Cuchi, dyrektor Biura WHO w Polsce, a także p. Prof. Marii Wilińskiej i p. Izabeli Janachowskiej – ambasadorki miejsc przyjaznych karmieniu piersią w przestrzeni publicznej. Spotkanie Komitetu zaszczycił swoją obecnością p. Zbigniew J. Król – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja fotela MOM SOS do karmienia piersią w miejscach publicznych – nowego, wizjonerskiego, polskiego rozwiązania. Niezwykle istotne jest, aby kobiety mogły karmić piersią bez skrępowania, a lekarze, pielęgniarki i położne mogli popularyzować karmienie naturalne. Szeroka dostępność fotela MOM SOS ułatwi, a niekiedy wręcz umożliwi nakarmienie dziecka piersią wszędzie tam, gdzie poczuje się ono głodne. Fotel, chociaż jest rozwiązaniem prostym i efektownym, jest jednak tylko środkiem do planowanego przez Komitet programu budowy sieci miejsc przyjaznych karmieniu piersią i mamom karmiącym – „MOMbrella - tu dbamy o mamy."
Znaczek identyfikujący te miejsca będzie honorowym wyróżnieniem dla wszystkich firm, instytucji i miejsc w przestrzeni publicznej, które zapewnią mamom karmiącym poza domem wygodę i minimum intymności - czyli po prostu godne warunki do karmienia.
GALERIA ZDJĘĆ
|
Warsztaty wentylacji inwazyjnej
Dzień dobry,
serdecznie zapraszam na warsztaty wentylacji inwazyjnej, które odbędą się w dniu 19 lipca br. w CMKP (Szpital Orłowskiego, Klinika Neonatologii). Korzystamy z obecności w Polsce prof. Jaquesa Belika z SickKids Hospital w Toronto.
Jest to kontynuacja warsztatów, które rozpoczęły się w Augustowie, podczas Wiosennych Spotkań Neonatologicznych. Zainteresowanie, które tam wzbudził warsztat, zachęciło nas do kontynuacji tematu.
Prof. Belik dysponuje autorskim modelem noworodka z możliwością wentylacji płuc sprężonym CO2, z wizualizacją wyniku wentylacji na ekranie w postaci symulowanego paCO2 pacjenta. Układ umożliwia trenowanie różnych trybów wentylacji (respirator ACUTRONIC HFO) i obserwację wyników naszych wysiłków na ekranie monitora. Jest to doskonalenie umiejętności wentylacji w lekkiej, prostej, czasem nawet zabawnej formie, po prostu wakacyjnie.
Będzie także możliwość wysłuchania wykładu, treningu na modelu (to główny punkt programu) oraz dyskusji z prof. Jaquesem Belikiem, którego szerokie zainteresowania w intensywnej terapii obejmują m.in. analizę mechaniki wentylacji płuc, PPHN, wentylację tlenkiem azotu, problem bezdechów u noworodków.
Serdecznie zapraszam do Szpitala Orłowskiego w dniu 19 lipca, na godz. 11.00. Przewidywany czas warsztatu - 4h. Wiem, że to wakacyjny czas, ale wakacyjnym Pracusiom też coś się należy!
Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłaszanie obecności mailowo. Będę wdzięczna za informację zwrotną do 10 lipca, będzie nam łatwiej przygotować się do przyjęcia zainteresowanych.
Przewidywana liczebność grupy - do 30 osób
Maria Wilińska
|
|
|