AKTUALNOŚCI

Opublikowano dnia: 2019-01-09 - Kategoria: Aktualności

Profesor Romuald Dębski

      Pożegnaliśmy z wielkim smutkiem i żalem Pana Profesora Romualda Dębskiego, naszego Kolegę i Przyjaciela. Był z nami w Szpitalu Orłowskiego CMKP przy ul. Czerniakowskiej przez całe 10 lat. Będziemy go wspominać nie tylko jako wspaniałego Szefa Kliniki, ale jako serdecznego i życzliwego Człowieka, z którym mogliśmy dzielić zarówno nasze radości, jak i troski.

 

      Pan Profesor był jednak przede wszystkim wybitnym lekarzem, naukowcem, dydaktykiem, uznanym specjalistą w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, diagnostyki prenatalnej i terapii płodu. Cieszył się ogromnym autorytetem. Do Kliniki Ginekologii i Położnictwa CMKP w Szpitalu Orłowskiego, którą kierował, trafiały pacjentki z ciążą wysokiego ryzyka. Jak mówiono „był specjalistą od przypadków beznadziejnych” - przeprowadzał zabiegi wyjątkowe w skali światowej. Osoby wspominające Pana Profesora podkreślają jego umiłowanie zawodu, odwagę podejmowania najtrudniejszych decyzji i co ważne, umiejętność skupiania wokół siebie ludzi. Nie tylko pacjentów, ale też ich rodziny i lekarzy. Wspierał i otaczał opieką swoje pacjentki, umiał z nimi rozmawiać.

 

      Pan Profesor wiedział, że ginekologia jest szczególną specjalnością, w której ogromne znaczenie ma element psychologiczny, sposób rozmowy stwarzający zaufanie pacjentki do lekarza. Jak stwierdził w wywiadzie udzielonym w latach swej pracy w Szpitalu Orłowskiego dla Wiadomości Położniczo-Ginekologicznych „najistotniejsze jest, aby rozmowa z pacjentką była życzliwa. Najważniejszym narządem jest głowa, ale kawałek duszy kobiecej znajduje się w rejonie miednicy mniejszej, pewne elementy związane z psychologią kobiety mają swoje uwarunkowania w jej płciowości. Lekarz musi wejść w tę sferę i dla wielu pacjentek jest to bardzo trudna i stresująca sytuacja. Życzliwe i ciepłe podejście ułatwia rozmowę, zwłaszcza, że dotyczy ona problemów czasami bardzo intymnych, kiedy pacjentce jest się trudno otworzyć. Nawiązywania dobrego kontaktu, rozmawiania z pacjentkami na pewno można i trzeba się nauczyć”.

 

      Wróćmy jednak do naszych wspomnień o wspólnych latach w Szpitalu Orłowskiego. To nie tylko codzienna praca która nas łączyła, ale również wspólne uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami w naszych rodzinach, jubileuszami, czy świętami. W takich okolicznościach Pan Profesor brylował w opowiadaniu przywoływanych później żartów, anegdot, czy bon mot’ów. Często wspominamy wspólne Wigilie, czy spotkania z okazji Świąt Wielkanocnych. Pan Profesor był z nami i dla nas nie tylko od święta, ale na co dzień. Z jednej strony był wybitnym lekarzem i autorytetem medycznym, z drugiej strony zawsze znalazł czas, aby zażartować, czy skomentować jakąś sytuację we właściwy sobie, ujmujący sposób. Takiego będziemy go pamiętać. Miał przed sobą jeszcze wiele lat pracy – coraz to nowe roczniki pacjentek liczyły na Jego wiedzę i doświadczenie. Szkoda, że opuścił nas tak wcześnie.

 

      Panie Profesorze – Non Omnis Moriar.Galeria zdjęć

Opublikowano dnia: 2018-12-21 - Kategoria: Aktualności


Opublikowano dnia: 2018-12-20 - Kategoria: Aktualności


Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy składamy sobie życzenia – zdrowia, szczęścia, pogody ducha, spełnienia najskrytszych marzeń, zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów. To czas spotkań w gronie najbliższych, odpoczynku, refleksji i planów.

 

Z tej okazji, również my, pracownicy naszego Szpitala, spotkaliśmy się na uroczystości Wigilijnej. Składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem.

 

Niech święta Bożego Narodzenia upłyną nam wszystkim wśród bliskich, przy staropolskich kolędach i zapachu świerkowej gałązki. Niech magiczna moc Wigilijnego wieczoru przyniesie nam spokój i radość, a Nowy Rok obdaruje nas pomyślnością i szczęściem.

Galeria zdjęć z Wigilii świąt Bożego Narodzenia w Szpitalu Orłowskiego

Opublikowano dnia: 2018-11-21 - Kategoria: Aktualności


Obchody Międzynarodowego Dnia Wcześniaka

W dniu 17 listopada rokrocznie świętujemy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji na całym świecie odbywa się wiele spotkań, dyskusji, imprez, a nawet konferencji poświęconych tej najbardziej wrażliwej populacji ludzkości. W naszej Klinice Neonatologii rodzi się rocznie ok. 2000 noworodków. Z tej grupy niemal co piąte dziecko jest przedwcześnie urodzone. Najbardziej niedojrzałe i najbardziej chore trafiają do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka. Po wielu tygodniach, a nawet miesiącach walki zespołu Kliniki Neonatologii oraz rodziców o przetrwanie i jakość życia, noworodki te opuszczają Klinikę. Nie oznacza to jednak zerwania kontaktów, bo spotkania, odwiedziny i wizyty odbywają się nadal.

Międzynarodowy Dzień Wcześniaka jest wspaniałą okazją do podziwiania dzieci i ich rodziców, obserwowania, jak wspaniale sobie radzą w życiu, w dalszej trudnej drodze stabilizacji. W tym dniu gościliśmy w Klinice Neonatologii wielu rodziców i ich dzieci. Było bardzo wzruszająco i radośnie. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniale rozwijające się dzieci i obserwować radość ich opiekunów. Dziękujemy za te piękne wzruszające chwile, gratulujemy naszym "absolwentom" i dalej trzymamy kciuki za fantastyczny rozwój w przyszłości. To spotkanie było dla nas ważne także i z tego powodu, że widzimy sens naszej pracy i jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do jej kontynuacji.

Galeria zdjęć z wydarzenia

Opublikowano dnia: 2018-11-19 - Kategoria: Aktualności

Jubileusz 30-lecia utworzenia Kliniki Neurologii i Epileptologii
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
W dniu 17 listopada br. w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbyła się Konferencja Szkoleniowa pn. „Współczesna neurologia”, wieńcząca obchody Jubileuszu 30-lecia utworzenia Kliniki Neurologii i Epileptologii CMKP.
W części merytorycznej Konferencji, kierowanej do ordynatorów i kierowników specjalizacji, jej uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i postępami medycyny w głównych obszarach współczesnej neurologii. Tematyka wykładów dotyczyła zagadnień, ważnych z punktu widzenia codziennej pracy klinicznej, takich jak: leczenie trombolityczne udarów, diagnostyka i leczenie padaczki oraz choroby Parkinsona, czy rozpoznawanie guzów mózgu. Zostały przedstawione również przyszłe metody terapii genowej w chorobach neurologicznych.

Uroczystość Jubileuszowa była także okazją do spotkania się licznego grona lekarzy, nie tylko wybitnych specjalistów w dziedzinie neurologii i osób zasłużonych dla tej dziedziny medycyny, ale także młodszego pokolenia lekarzy neurologów. Nie obyło się bez wspomnień – powrotu do pierwszych lat funkcjonowania Kliniki, ale i rozmów na tematy aktualne, ważne dla całego środowiska medyków.
Galeria zdjęć z wydarzenia

<< ... 6 7 8 9 10 ... >>