AKTUALNOŚCI

Opublikowano dnia: 2019-01-11 - Kategoria: Aktualności


27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szpitalu Orłowskiego
13 stycznia 2019


Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będzie to już 27. edycja tej uznanej akcji społecznej zbiórki środków pieniężnych na wsparcie placówek ochrony zdrowia w zakresie sprzętu i aparatury medycznej. Celem tegorocznego Finału WOŚP jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Będą to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, a więc takie, które udzielają pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. W wysokospecjalistycznych placówkach szczególnie ważne jest posiadanie nowoczesnego, spełniającego najwyższe standardy wyposażenia, które stwarza lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.

 

Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeprowadzą również zbiórkę pieniędzy na terenie naszego Szpitala. Będziemy ich jak zwykle gościć i pomagać w tej akcji.

 

Klinika Neonatologii SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP od wielu lat jest beneficjentem darów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pozyskaliśmy sprzęt najwyższej klasy, zarówno do leczenia, jak i diagnostyki noworodków. W salach porodowych noworodki wymagające aktywnych działań poprawiających adaptację do życia zewnątrzmacicznego korzystają z profesjonalnych stanowisk do resuscytacji. Bezpieczny transport do Oddziału Intensywnej Opieki Noworodka zapewniają specjalistyczne inkubatory transportowe, podtrzymujące najważniejsze funkcje życiowe ciężko chorych dzieci. Oddział ten dysponuje licznym sprzętem opatrzonym czerwonym serduszkiem, takim jak: respiratory, aparaty do nieinwazyjnego wsparcia oddychania, sprzęt do nieinwazyjnego monitorowania oddychania i krążenia krwi, inkubatory, lampy do fototerapii. Sprzęt diagnostyczny, m.in. aparaty USG oraz rentgenowskie do diagnostyki przyłóżkowej, to także sprzęt przekazany przez Fundację.

Opublikowano dnia: 2019-01-09 - Kategoria: Aktualności

Profesor Romuald Dębski

      Pożegnaliśmy z wielkim smutkiem i żalem Pana Profesora Romualda Dębskiego, naszego Kolegę i Przyjaciela. Był z nami w Szpitalu Orłowskiego CMKP przy ul. Czerniakowskiej przez całe 10 lat. Będziemy go wspominać nie tylko jako wspaniałego Szefa Kliniki, ale jako serdecznego i życzliwego Człowieka, z którym mogliśmy dzielić zarówno nasze radości, jak i troski.

 

      Pan Profesor był jednak przede wszystkim wybitnym lekarzem, naukowcem, dydaktykiem, uznanym specjalistą w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, diagnostyki prenatalnej i terapii płodu. Cieszył się ogromnym autorytetem. Do Kliniki Ginekologii i Położnictwa CMKP w Szpitalu Orłowskiego, którą kierował, trafiały pacjentki z ciążą wysokiego ryzyka. Jak mówiono „był specjalistą od przypadków beznadziejnych” - przeprowadzał zabiegi wyjątkowe w skali światowej. Osoby wspominające Pana Profesora podkreślają jego umiłowanie zawodu, odwagę podejmowania najtrudniejszych decyzji i co ważne, umiejętność skupiania wokół siebie ludzi. Nie tylko pacjentów, ale też ich rodziny i lekarzy. Wspierał i otaczał opieką swoje pacjentki, umiał z nimi rozmawiać.

 

      Pan Profesor wiedział, że ginekologia jest szczególną specjalnością, w której ogromne znaczenie ma element psychologiczny, sposób rozmowy stwarzający zaufanie pacjentki do lekarza. Jak stwierdził w wywiadzie udzielonym w latach swej pracy w Szpitalu Orłowskiego dla Wiadomości Położniczo-Ginekologicznych „najistotniejsze jest, aby rozmowa z pacjentką była życzliwa. Najważniejszym narządem jest głowa, ale kawałek duszy kobiecej znajduje się w rejonie miednicy mniejszej, pewne elementy związane z psychologią kobiety mają swoje uwarunkowania w jej płciowości. Lekarz musi wejść w tę sferę i dla wielu pacjentek jest to bardzo trudna i stresująca sytuacja. Życzliwe i ciepłe podejście ułatwia rozmowę, zwłaszcza, że dotyczy ona problemów czasami bardzo intymnych, kiedy pacjentce jest się trudno otworzyć. Nawiązywania dobrego kontaktu, rozmawiania z pacjentkami na pewno można i trzeba się nauczyć”.

 

      Wróćmy jednak do naszych wspomnień o wspólnych latach w Szpitalu Orłowskiego. To nie tylko codzienna praca która nas łączyła, ale również wspólne uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami w naszych rodzinach, jubileuszami, czy świętami. W takich okolicznościach Pan Profesor brylował w opowiadaniu przywoływanych później żartów, anegdot, czy bon mot’ów. Często wspominamy wspólne Wigilie, czy spotkania z okazji Świąt Wielkanocnych. Pan Profesor był z nami i dla nas nie tylko od święta, ale na co dzień. Z jednej strony był wybitnym lekarzem i autorytetem medycznym, z drugiej strony zawsze znalazł czas, aby zażartować, czy skomentować jakąś sytuację we właściwy sobie, ujmujący sposób. Takiego będziemy go pamiętać. Miał przed sobą jeszcze wiele lat pracy – coraz to nowe roczniki pacjentek liczyły na Jego wiedzę i doświadczenie. Szkoda, że opuścił nas tak wcześnie.

 

      Panie Profesorze – Non Omnis Moriar.Galeria zdjęć

Opublikowano dnia: 2018-12-21 - Kategoria: Aktualności


Opublikowano dnia: 2018-12-20 - Kategoria: Aktualności


Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy składamy sobie życzenia – zdrowia, szczęścia, pogody ducha, spełnienia najskrytszych marzeń, zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów. To czas spotkań w gronie najbliższych, odpoczynku, refleksji i planów.

 

Z tej okazji, również my, pracownicy naszego Szpitala, spotkaliśmy się na uroczystości Wigilijnej. Składaliśmy sobie życzenia, dzieliliśmy się opłatkiem.

 

Niech święta Bożego Narodzenia upłyną nam wszystkim wśród bliskich, przy staropolskich kolędach i zapachu świerkowej gałązki. Niech magiczna moc Wigilijnego wieczoru przyniesie nam spokój i radość, a Nowy Rok obdaruje nas pomyślnością i szczęściem.

Galeria zdjęć z Wigilii świąt Bożego Narodzenia w Szpitalu Orłowskiego

Opublikowano dnia: 2018-11-21 - Kategoria: Aktualności


Obchody Międzynarodowego Dnia Wcześniaka

W dniu 17 listopada rokrocznie świętujemy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji na całym świecie odbywa się wiele spotkań, dyskusji, imprez, a nawet konferencji poświęconych tej najbardziej wrażliwej populacji ludzkości. W naszej Klinice Neonatologii rodzi się rocznie ok. 2000 noworodków. Z tej grupy niemal co piąte dziecko jest przedwcześnie urodzone. Najbardziej niedojrzałe i najbardziej chore trafiają do Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka. Po wielu tygodniach, a nawet miesiącach walki zespołu Kliniki Neonatologii oraz rodziców o przetrwanie i jakość życia, noworodki te opuszczają Klinikę. Nie oznacza to jednak zerwania kontaktów, bo spotkania, odwiedziny i wizyty odbywają się nadal.

Międzynarodowy Dzień Wcześniaka jest wspaniałą okazją do podziwiania dzieci i ich rodziców, obserwowania, jak wspaniale sobie radzą w życiu, w dalszej trudnej drodze stabilizacji. W tym dniu gościliśmy w Klinice Neonatologii wielu rodziców i ich dzieci. Było bardzo wzruszająco i radośnie. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniale rozwijające się dzieci i obserwować radość ich opiekunów. Dziękujemy za te piękne wzruszające chwile, gratulujemy naszym "absolwentom" i dalej trzymamy kciuki za fantastyczny rozwój w przyszłości. To spotkanie było dla nas ważne także i z tego powodu, że widzimy sens naszej pracy i jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do jej kontynuacji.

Galeria zdjęć z wydarzenia

<< ... 11 12 13 14 15