Opublikowano dnia: 2019-03-22 - Kategoria: Aktualności

Jest to najnowocześniejszy aparat USG o wysokiej wydajności, pozwalający uzyskać niezwykle precyzyjny obraz diagnostyczny. Powstał z połączenia potrzeb klinicznych z najbardziej zaawansowanymi technologiami ultrasonograficznymi. Spełnia najważniejsze wymogi codziennej praktyki medycznej – posiada wysoką wydajność dzięki precyzyjnemu obrazowaniu, możliwość wykonywania wszechstronnych badań oraz komfort użytkowania.

Jeszcze raz dziękujemy w imieniu naszych najmłodszych pacjentów i personelu medycznego.

Opublikowano dnia: 2019-03-18 - Kategoria: Aktualności

Została Pani Profesor wskazana w rankingu Pulsu Medycyny jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych postaci polskiej medycyny w 2018 roku. Uzasadniły to Pani osobiste osiągnięcia w dziedzinie okulistyki, ale zapewne też ranga okulistyki, jako dziedziny medycyny. Jak Pani Profesor ocenia sytuację w Polsce w zakresie chorób oczu, czy różnimy się w tym względzie od innych krajów europejskich? Czy Polacy dbają o wzrok?

Bardzo się cieszę, że znalazłam się w rankingu 100 najbardziej wpływowych postaci polskiej medycyny. Włożyłam dużo wysiłku, jako prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w ostatnich latach, aby okulistyka miała należne miejsce wśród innych specjalności medycznych. Pragnę z tej okazji podziękować moim współpracownikom, bo wysoka ranga okulistyki to również duża zasługa moich kolegów. Wszyscy pracowaliśmy na ten sukces. Jeżeli chodzi o Polaków w porównaniu z innymi krajami europejskimi, to niestety Polacy nie dbają o wzrok. Jak wykazały badania GUS’u, co trzeci Polak nie był w ogóle u okulisty. Jest to oczywiście także związane z dostępnością lekarzy okulistów, a także wprowadzeniem skierowań do świadczeń okulistycznych, co było złym rozwiązaniem. Pacjent czeka najpierw w kolejce do lekarza rodzinnego, a potem jeszcze w następnej kolejce do lekarza okulisty. Wydłuża to proces leczenia. Mam nadzieję, że i to też ulegnie zmianie. Istotną sprawą jest też niedostateczna świadomość zdrowotna Polaków, w tym w odniesieniu do chorób oczu, nad czym pracujemy, w szczególności jeżeli chodzi o jaskrę. Zaćma i zwyrodnienie plamki związane wiekiem dosyć szybko daje upośledzenie widzenia i z zasady pacjent szybko szuka pomocy u okulisty. Z kolei jaskra jest chorobą, która niestety szybko upośledza pole widzenia w sposób bezpowrotny, a nie daje objawów. Mówi się, że jaskra to taki cichy złodziej wzroku, bezobjawowo kradnie nam wzrok, czego już niestety nie jesteśmy w stanie odbudować, Dlatego apel do naszych pacjentów, do społeczeństwa polskiego - proszę większą uwagę przykładać do wizyt okulistycznych, proszę skrupulatnie brać leki. Tylko ok. 30% pacjentów bierze leki, które są im przepisane na stałe, z tego 30% bierze je regularnie, a reszta nieregularnie. Wszystko to jest ze szkodą dla Państwa wzroku.

Kontynuacja artykułu po naciśnięciu przycisku "Przeczytaj więcej..."

Opublikowano dnia: 2019-03-11 - Kategoria: Aktualności

Zapraszamy 14 marca br. na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania jaskry. Badania odbędą się w Poradni Okulistycznej (parter), w godz. 9.00-14.00.

Jaskra to choroba, która uszkadza nerw wzrokowy, stopniowo doprowadzając do pogorszenia i utraty wzroku. Rozwija się powoli i przez długi czas nie daje objawów, dlatego nazywana jest „cichym złodziejem wzroku”. Skorzystajmy więc z szansy upewnienia się, że nie chorujemy na jaskrę, bądź że możemy ją leczyć na wczesnym etapie choroby.

Opublikowano dnia: 2019-02-26 - Kategoria: Aktualności

Kierownik Kliniki Neonatologii CMKP – p. Doc. dr hab. med. Maria Wilińska zaprasza lekarzy, pielęgniarki i położne na szkolenie dot. aktualizacji wytycznych WHO 2018 odnośnie opieki nad kobietą w okresie porodu i laktacji oraz opieki nad noworodkiem w zakresie laktacji i karmienia naturalnego.

Termin szkolenia 2 marca 2019 r. godz. 10 – 16.00.
Miejsce: Sala wykładowa SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP.

Program:

1. Dr med. Marzena Kostuch, Kierownik Kliniki Neonatologii, DSK Lublin „Zaktualizowane wytyczne WHO 2018 w zakresie 10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią w szpitalach – wskazówki dla zespołów medycznych i administracji szpitala.
  2. Dr hab. med. Maria Wilińska, Kierownik Kliniki Neonatologii CMKP „Nowe wytyczne WHO 2018 dotyczące laktacji i karmienia naturalnego noworodków chorych i urodzonych przedwcześnie, leczonych w OION.
  3. Dr Magdalena Zarlenga „Międzynarodowy kodeks marketingu produktów zastępujących mleko kobiece”.
  4. Dr hab. med. Maria Wilińska "Jak zostać Szpitalem Przyjaznym Dziecku? Sugestie dla zespołów organizacyjnych szpitali.

Serdecznie zapraszamy!

Opublikowano dnia: 2019-02-25 - Kategoria: Aktualności